2024. július 17., szerda

Méltóságteljes munka

Az idén a munkahelyi pszichoterror ellen lép fel az Önálló Szakszervezet
Illusztráció

Ma van a méltóságteljes munka világnapja, mellyel a munkához való jogra, a munkások jogaira, a szociális védelmükre, a dolgozók megélhetésére és a szociális párbeszéd szükségességére kívánják felhívni a figyelmet. Október 7-ét a Nemzetközi Munkaszövetség kezdeményezésére kiáltották ki a méltóságteljes munka napjává, ugyanis az egész világon egyfajta krízishelyzet alakult ki, a dolgozók helyzete nagyon megromlott, és egyre nagyobb méreteket öltött a munkanélküliség. A világnap alkalmából számos országban különféle rendezvényekkel próbálják felhívni a figyelmet a munkások rossz helyzetére, melyhez néhány éve Szerbia is csatlakozott.

Češljević Jelena, a Vajdasági Önálló Szakszervezetek Szövetségének alelnöke elmondta, minden évben egy-egy téma köré építik fel akciójukat, és míg tavaly a három nyolcas-ért, azaz a nyolc órás munkanapért szálltak síkra, az idén a mobbing, vagyis a munkahelyi pszichoterror elleni küzdelem kapja a főszerepet, mely egy az Európai Unió által támogatott projektum keretében valósul meg, de emellett több alkalommal is sor kerül majd akciókra, ahol a mobbingról esik szó. A cél, hogy minél több emberhez eljusson, mi is az a mobbing, hogyan lehet felismerni, és kihez kell fordulni ilyen esetben, illetve hogy minél többen támogassák a munkahelyi lelki terror elleni küzdelmet.

–A tapasztalat azt mutatja, hogy a mobbing szinte mindennapos jelenség a munkahelyeken, az áldozatok azonban nem mernek senkinek sem szólni erről, mert félnek, hogy elveszítik a munkahelyüket. A Vajdasági Önálló Szakszervezetek Szövetsége a Tartományi Munkaügyi Titkársággal közösen létrehozott egy segélyvonalat. Az egyik hónapban hatvan hívás érkezett be hozzánk, melyek során mobbingra panaszkodtak, a saját vállalatukban azonban nem mertek róla beszélni, sőt egyesek még a saját családjuknak sem akartak arról mesélni, mi történik velük a munkahelyükön. A telefonálók túlnyomórészt 20-30 éves fiatalok voltak, és főleg nők. Eddig egyik ügy sem terelődött jogi útra, az emberek inkább csak erkölcsi támogatást és tanácsot kértek, és sajnos a munkahelyi zaklatásnak nálunk még nincs bírósági gyakorlata. Csupán egyetlen egy eset van folyamatban, mely még nem zárult le. A civil szervezetekkel úgyszintén együtt dolgoztunk, és a Stop mobbing civil szervezet által hozzájutottunk adatokhoz, melyekből kiderül, hogy az elmúlt években egyre többen jelentkeztek munkahelyi zaklatás miatt, és a legfrissebb adatokból kiderül, hogy az 1281 esetből 584 személy nő volt, és ismételten a 20 és 30 év közötti korosztály az érintett – tudtuk meg Češljević Jelenatól.

A projektum keretében harminc közvetítőt is kiképeznek majd, akik a vállalatokban szociális párbeszéden keresztül próbálnak majd a dolgozók helyzetén javítani, és megakadályozni, hogy a dolgozó mobbing áldozata legyen.

A méltóságteljes munka napja alkalmából a szakszervezet Szabadkán, Újvidéken, Pancsován, Soko Banján és Stara Pazován is szervez akciót, melynek keretében tájékoztató füzeteket osztogatnak a járókelőknek, illetve beszélgetnek majd az emberekkel a munkahelyi pszichoterrorról. Milan Popović, a szabadkai Önálló Szakszervezet elnöke elmondta, az akcióra Szabadka főterén kerül sor 12 órától. Hozzátette, reméli, hogy az akciójukkal tudatosítják az emberekben a mobbing fogalmát, és ráébresztik őket, hogy harcoljanak ellene, s ne tűrjék el a megaláztatásokat, még akkor sem, ha nehéz bebizonyítani az igazukat, és hosszadalmas eljárásnak néznek elébe.