2024. november 24., vasárnap

Robotok a könyvtárban

Közel kétszáz gyermek vett részt a rendezvényen

Tegnap digitális műhelyt tartott a szegedi Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár a Szabadkai Városi Könyvárban. Az eseményen közel kétszáz gyermek vett részt az óvodás korosztálytól az ötödik osztályosokig. Piri Ildikó, a Somogyi Könyvtár szolgáltatási igazgatóhelyettese és egyben a rendezvény egyik előadója elmondta, hogy a robotika felhasználásával rengeteg kapu nyílik meg akár az irodalom felé is, hiszen tapasztalataik szerint az iskolás diákok, igaz más módon, de örömmel vesznek részt egy-egy regény vagy házi olvasmány ily módon történő feldolgozásában. Az intézmény már több éve foglalkozik ilyen jellegű műhelyekkel, amelyben minden korosztálynak megtalálják azt a robotot, ami segíti a digitális készségfejlesztésüket.
– A Szabadkai Városi Könyvtárral és a topolyai Juhász Erzsébet Könyvtárral karöltve szeretnénk közös foglalkozásokat tartani, így első körben Szabadkára látogattunk el. A digitális fejlődésen kívül ezek a foglalkozások magukba foglalják a kooperációt, a kreatív ötletek megvalósítását, a csapatmunkát és könyvtár lévén belecsempésszük a szövegértést is. A folyamat úgy zajlik, hogy papírszínházas vagy élőmesélést követően a mese szereplőit keltjük életre a robotok segítségével. Olyan készségfejlesztő játékokat használunk, mint például az Ipad Osmo, amely segítségével akár a számolást, vagy a jobb agyféltekés rajzolást, a finom motorikus készséget, a térlátást, de akár a pénzkezelést is fejleszteni lehet. Ez utóbbinál például egy pizzavállalkozást kell indítaniuk, a pizzára különböző feltéteket kell tenni, majd el kell adni, és közben a pénzt kezelni kell. A másik nagyon fontos dologra, az irányok begyakorlására, azaz az előre-hátra-jobbra-balra gyakorlására az óvodások számára egy padló robot nyújthat segítséget, ahol egy kis eszközzel és egy vezérlőpálcával tudjuk irányítani a robotot, ám ez abban különbözik a már sokak számára ismert BBot-tól, hogy itt közben elsajátítják a Scratch programozás alapjait. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a gyerekek egyben lássák, milyen egy program, hogy ne tartsák bonyolultnak vagy idegennek azt – részletezte az igazgatóhelyettes.
Mint mondta, elsődleges céljuk az volt, hogy digitális eszközök segítségével bevonzzák a gyerekeket a könyvtárba. Számítógép segítségével leprogramozzák a kötelező olvasmányok szereplőinek mozgását, illetve segédkockákból megalkották a történetekben szereplő helyszíneket és jeleneteket. A szabadkai könyvtár már évek óta szoros kapcsolatban áll a szegedi Somogyi Könyvtárral, mondta Berényi Eszter, a Szabadkai Városi Könyvtár szakmai vezetője.
– A Somogyi Könyvtár felajánlotta, hogy Szabadkára is elhozná ezeket a kis digitális játékokat, és szeretnék, hogy az itteni diákok is megismerkedjenek velük. A szervezést Omerović Heléna, a gyermekosztály könyvtárosa koordinálta, valamint szervezte be a diákokat, és Nagy Barna Andrea könyvtáros segített az esemény lebonyolításában. Az intézmény a helyet biztosította ezekhez a foglalkozásokhoz. Szeretnénk az év folyamán megismételni ezt a bemutatót az idősebb korosztálynak is – hangzott el a könyvtár illetékesétől.
A gyermekek láthatóan nagyon élvezték a foglalkozásokat, amelyek két teremben zajlottak. Jenőfi Gábor informatikus, és a Somogyi Könyvtár előadója elmondta, hogy az idősebb korosztálynál a logika és a térlátás fejlesztésén volt a hangsúly különböző szintű feladatok segítségével, amellett, hogy a programozás alapjait is el tudták sajátítani.
Godnics Dominik, a Majsai Úti Általános Iskola negyedik osztályos tanulója elmondta, hogy úgy érzi, sokat fejlődött ez alatt az egy óra műhelymunka alatt is.
– Egy mini autót kellett mozgatni, melynek alja érzékeli a színeket. Így amelyik színt meglátja, olyan algoritmust, lépést fog létrehozni. Ezekből az algoritmusokból tettük ki az egész pályát. Nekem nagyon tetszett, mert szeretem a logikai feladatokat – mondta Dominik.
Kenyeres Csenge is a Majsai Úti Általános Iskola negyedikes tanulója, aki kivételesen ügyesen teljesítette a feladatokat.
– Hét feladatot kellett teljesíteni, ahol a kis robotot színek alapján kellett irányítani. A színek határozták meg, hogy merre forduljon. Az eszközök közül egy kis cuki robotot meg színes lapokat használtunk – magyarázta el Csenge.
A műhelyfoglalkozásokon a Majsai Úti Általános Iskola, a Széchenyi Általános Iskola, a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola, a Kizúr István Általános Iskola és a Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézmény gyerkőcei vettek részt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gál Hermina felvétele