Királyhalmon vasárnap rendezték meg a negyedik Burgonyafesztivált és Falunapot. Az eseményen többek között művelődési műsor várta az érdeklődőket, főzőversenyt rendeztek, kirakodóvásárt tartottak, és szakmai előadásokra is sor került, amelyek fókuszában a burgonyatermesztés állt, ugyanakkor a krumplitermesztésben használatos gépeket is láthatták a látogatók.
A Burgonyafesztivál ünnepélyes megnyitóján beszédet mondott Gyivánovity Dániel, a Vajdasági Magyar Szövetség szabadkai városi szervezetének elnöke, valamint Ótott Róbert, a tartományi kormány alelnöke, oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi – nemzeti közösségi titkár.
Gyivánovity Dániel beszédében hangsúlyozta, hogy a királyhalmi egy életerős közösség.
– Az, hogy a Burgonyafesztivál ilyen rövid idő alatt ilyen rangos rendezvénnyé nőtte ki magát, azt bizonyítja, hogy itt igenis létezik egy összetartó, tenni akaró magyar közösség. Emellett számomra a Burgonyafesztiválnak van egy szimbolikus jelentése is, ugyanis a helybeli termelők miután azt tapasztalták, hogy a gyümölcs- és azon belül is elsősorban az almatermesztés rossz irányba halad, úgy döntöttek, hogy burgonyatermesztéssel kezdenek foglalkozni, és ez is azt bizonyítja, hogy ez a közösség erős, és ezt a közösséget nem lehet eltaposni – mondta Gyivánovity Dániel.
Ótott Róbert szavai szerint Királyhalmán kiválóan értenek a rendezvényszervezéshez.
– Mi mindig örülünk annak, ha egy közösség, egy település új ötlettel áll elő, és mi mindig támogatjuk ezt azért is, mert úgy gondoljuk, hogy minden településnek meg kell, hogy legyen a saját rendezvénye. Fontos ez azért, hogy legyen alkalmuk a falubelieknek összejönni, beszélgetni, kikapcsolódni. A rendezvényszervezéshez kiválóan értenek itt Királyhalmán, hiszen a messze földön híres Szamárverseny több mint negyvenéves múltra tekint vissza, és most már a Burgonyafesztivál is szépen beépült Vajdaság állandó rendezvényeinek sorába – fogalmazott a tartományi kormány alelnöke.
A rendezvény főszervezője a királyhalmi Homokszem Civil Szervezet, amelynek képviseletében Kókai Anasztázia elnök nyilatkozott lapunknak.
– Amikor megalapítottuk a civil szervezetünket, az volt a célunk, hogy legyen egy saját rendezvényünk. Mivel a faluban sokan termelnek burgonyát, úgy gondoltuk, hogy azt helyezzük a középpontba, így a termelőknek lehetőségük van bemutatni a termékeiket, tapasztalatot tudnak cserélni, és nem utolsósorban együtt tölthetnek egy szép napot. Mindig próbálunk tanulni az előző évek hiányosságaiból. A fesztivál helyszínének biztosításához sok munkára volt szükség. A rendezvényt a kezdetek óta főzőverseny kíséri, és ebben a burgonyáé a főszerep. A legtöbben kakaspaprikást készítenek újkrumplival, de néhányan birkát és marhát főznek. A zsűrinek az volt a kikötése, hogy lehet bármit főzni, ők zsűrizni fognak, csak legyen benne burgonya valamilyen formában – hallhattuk Kókai Anasztáziától.
A rendezvény megnyitóját kulturális műsor követte, amelynek során nemcsak a helybeli művelődési egyesület néptáncosai álltak színpadra. A főzőversenyen ezúttal 35 csapat vett részt.
A Burgonyafesztiválon tombolát is tartottak, amelynek fődíja egy harmincezer dináros vásárlási utalvány volt, a Telek Agrar Kft. jóvoltából. Az eseményen befolyt összeget a királyhalmi művelődési ház renoválására fordítják.
Az eseményt támogatta Szabadka Város, a Tartományi Oktatási Titkárság, valamint a Telek Agrar Kft.
Nyitókép: A Burgonyafesztivál megnyitója / Benedek Miklós felvétele