2024. július 16., kedd

Az éghajlatváltozás elleni küzdelem

A témában egy IPA-projekt keretében panelbeszélgetést, filmforgatást, tanulmányutat szerveznek

Pénteken a Szabadegyetemen projektbemutató konferenciát tartottak. A 2B nevet viselő Értsd a problémát és légy része a megoldásnak projekt célja, hogy felhívja a lakosság figyelmét a klímaváltozás okaira és következményeire. A projekt partnerei a Szabadegyetem Szabadka Kft., a szegedi Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület, és az ópusztaszeri Vackor Környezet- és Természetvédelmi Egyesület.
Német Csilla, a Szabadegyetem projektmenedzsere a konferencián arról beszélt, hogy a munkaterv szerint olyan tevékenységeket fognak megvalósítani, amely során a célközönség információt kap az éghajlatváltozás okairól, valamint azokról az intézkedésekről, amelyekkel ők maguk is hozzájárulhatnak a káros hatások csökkenéshez.
– A folyamat során négy képzési programot valósítunk meg: a mezőgazdasági termelők, a határ menti régió lakosai, a tanárok és oktatók, a diákok és a civil szervezetek számára. Ezen kívül két tanulmányi utat szervezünk a mezőgazdaságban dolgozóknak. Két panelbeszélgetés várható, készül tíz speciális ismeretterjesztő film a mezőgazdasági termelőknek. Húsz edukatív rövidfilmet forgatunk az ifjúságnak. A projekt június elsején kezdődött és jövő év novemberig tart. Ezek a tevékenységek folyamatosak. A projektet a Szabadegyetem az ópusztaszeri Vackor Környezet- és Természetvédelmi Egyesülettel, és a szegedi Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesülettel szervezi közösen. Először dolgozunk együtt, de úgy érzem, hogy minden eredményesen halad. Maga a projekt Interreg VI-A IPA program Magyarország–Szerbia projekt keretében valósul meg.
A kampány tizenöt különböző fesztivál és rendezvény keretében fog jelen lenni a határ mindkét oldalán. A programok a közeljövőben megjelennek majd többek közt a Palics Nemzetközi Filmfesztiválon, a Szegedi Ifjúsági Napokon, a Balastyai Falunapon a Zöldség- és Virágfesztiválon.
Nagyné Törő Krisztina, a Vackor Környezet- és Természetvédelmi Egyesület elnöke elárulta, hogy a mezőgazdasági termelőknek szeretnének egy tanfolyamot elindítani, ahol az ökológiai gazdálkodásnak a fontosságáról, és lehetőségeiről tanulhatnak.
– A talajvédelem elképesztően fontos. Most a regeneratív mezőgazdaságot próbáljuk népszerűsíteni, megismertetni a publikummal. Mi Ópusztaszer környékén veszünk részt a kampány tevékenységekben. A Magyarok Országos Gyűlésére, falunapokra látogatunk el a környező településeken. A vízgazdálkodásra szeretnénk felhívni a figyelmet, hisz ebben a szárazságban mindannyian észleljük, hogy nemcsak a hőséggel, hanem a vízhiánnyal is gond van, sőt a vízkészlet–gazdálkodás sem a megfelelő – emelte ki az ópusztaszeri egyesület elnöke.
Emellett a Vackor egyesület a Szabadegyetem munkáját az oktatói kézikönyv elkészítésében segíti, gyakorlati előadásokat tartanak a biogazdálkodásról, például a zöldségdoboz rendszeréről. A Csemete egyesület a filmgyártásban is közreműködik. Az informatív filmek témája: a klímaváltozási intézkedések a mezőgazdaságban, regeneratív mezőgazdasági alapelvek, a fenntartható növényvédelem, a környezettudatos élelmiszer-termelés, a kormányzati és civil szerepvállalásról a klímaváltozás küzdelmeiben. A projekt összértéke megközelítőleg 185 ezer euró, melyhez az uniós hozzájárulás maximális összege 158 ezer euró volt.

Nyitókép: Kolovity Edina felvétele