2024. november 24., vasárnap

Óvatosan a napon!

Számos szabályt kell betartani a medencék és más fürdőhelyek területén

Az utóbbi napokban 35 Celsius-fok fölé emelkedett a nappali hőmérséklet, és az előttünk álló időszakban is ugyanilyen meleg időjárás várható, így aki teheti, az a fürdőhelyeknél keres felfrissülést. A szabadkai és környékén található medencéket szinte megrohamozták a látogatók, a fürdők a hétköznapokon is teljes kapacitással működnek.
Ahhoz, hogy elkerüljük a baleseteket, számos szabályt be kell tartani a medencék és más fürdőhelyek területén. Erről nyilatkozott lapunknak Szendi Zsolt, a Vöröskereszt szabadkai vízimentő-szolgálatának koordinátora.
– Akár medencéről, akár nyílt vízről, azaz folyóról, tóról vagy tengerről beszélünk, az alapvető fürdőzési szabályokat be kell tartani. Minden szabály egyformán fontos, de talán az első, amit figyelembe kell venni, hogy a fürdőhelyre érkezéskor ne azonnal, fejvesztve rohanjunk a vízbe, hanem fokozatosan merészkedjünk bele. Tusoljunk le, hűtsük le a testünket, ha nincs tusoló a helyszínen főleg a nyaki és a mellkasi részt vizezzük be először. Ismeretlen vízbe ne ugorjunk fejest, és kerüljük ezt akkor is, ha medencénél vagyunk, mert ilyenkor nagy a fürdőzők száma, és lehet, hogy a vízfelület alatt már valaki elmerülve úszkál. Így elkerülhetjük, hogy ráugorjunk másra, ami egyébként legjobb esetben csak kellemetlenséget okozhat, de komolyabb következményei is lehetnek. Például az elmerülő megijed, és vizet lélegzik be, vagy mi magunk sérülünk meg. Ha nem átlátszó a víz, és abba ugrunk fejest, akkor farönkre, kövekre ugorhatunk, ami nagy sérülést okozhat – részletezte Szendi Zsolt.
Ezeken a helyeken az étkezésre és italfogyasztásra is oda kell figyelni. A szakember azt javasolja, kerüljük az alkoholos italokat a medencék és már fürdőhelyek területén, illetve a forróságban könnyebben emészthető ételeket fogyasszunk.
– Mindig tervezzük meg a napunkat, amikor fürdőhelyre látogatunk, akár egy napos, akár több napos kirándulásról van szó. Együnk többször kevesebb ételt, és lehetőleg ezek legyenek könnyen emészthetőek. A legtöbbször azt tapasztaljuk, hogy a medencék környékén lángost, hamburgert kínálnak a látogatóknak, de ezek nem tartoznak a legkönnyebb ételek közé. Az alkoholfogyasztást kerüljük, hisz ritkán éri baleset azt a személyt, aki fél a víztől, legtöbbször a bátrabbakkal történik baj. Az alkohol és a narkotikumok pedig bátorságot adnak – fogalmazott a szakember.
Nem csak a fürdőhelyeken okozhat problémát az erős napsütés. Ilyen magas hőmérsékleten könnyen kaphatunk napszúrást vagy hőgutát. Ahhoz, hogy az ilyen helyzetekre jól reagáljunk, ajánlatos elsősegély-tanfolyamot elvégezni, javasolja Szendi Zsolt.
– Minél többen végzünk el elsősegély-tanfolyamot, annál nagyobb az esélye, hogy adott esetben a tudásunkat fel is tudjuk használni. Fontos kiemelni, hogy szívleállásnál az agysejtek négy perc után kezdenek el elhalni, és a mentésnél az első láncszem az elsősegély, nem pedig az orvosok, a mentősök vagy a kórház. A szívleállásos esetek 80 százaléka otthon vagy munkahelyen történik, ha megvan a megfelelő tudásunk, könnyen segíthetünk bajba jutott ismerősünkön. Hallgassunk a tanácsokra, különösen fontos, hogy a szívbetegek, a magas vérnyomással élők, a tüdő-, illetve cukorbetegek ügyeljenek az állapotukra. A napszúrás a napsütés fejre gyakorolt erős hatása, ebből következik, hogy védjük a fejünket, ha egész nap a napon tartózkodunk. Az, ha ki-be járkálunk a vízbe, és mégsem érezzük, hogy melegszik a fejünk, még nem jelenti, hogy nem lesz gond. Napszúrásnál próbáljuk meg árnyékos helyre vinni a személyt, kisebb kortyokkal folyadékot adni neki, ami lehetőleg nem szénsavas ital, és próbáljuk lehűteni a fejét. A napszúrás tünete az erős fejfájás, és ha hányás is fellép, akkor az mindenképpen orvosi ellátást igényel. A hőguta nemcsak a fejre, hanem az egész szervezetre kihat. Ebben az esetben akkor kezdődnek a gondok, amikor az izzadás megáll. Ekkor a szervezet nem tudja lehűteni magát, ami eszméletvesztéssel is járhat. Az ilyen személyt hűvösbe kell vinni, meg kell próbálni lehűteni a láb- és a karizmokat vizes borogatással. Adjunk neki minél több folyadékot, és ha azt vesszük észre, hogy az állapota nem javul, akkor forduljunk orvoshoz. Elsősegélyként mindkét esetben az oldalára fektessük az érintett személyt, hogy hányás esetén az ne kerüljön a tüdőbe, és figyeljünk, hogy a nyelv ne zárja el a légutat – magyarázta Szendi Zsolt.

Benedek Miklós archív felvétele

Benedek Miklós archív felvétele

Benedek Miklós archív felvétele

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Benedek Miklós archív felvétele