2024. július 17., szerda

„Aki nem tanul naponta, annak vége”

A Szekeres László Alapítvány Nyárhangoló fesztiválján politikai-közéleti beszélgetéseket is tartottak. Egyik ilyen vendége Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő volt, akivel Brasnyó Zoltán szerkesztő, műsorvezető beszélgetett a világrendekről, és ami maradt belőlük, Henry Kissinger külpolitikájának a hatásáról a közép-európai rendszerváltásra, és általában a reálpolitika, az érdekek mentén történő politizálásról, amelynek Kissinger is a híve volt.
Nógrádi Györggyel bejártuk a világot és visszatekintettünk a múltra, sorra vettük mindazokat az eseményeket, amelyek hatást tettek a történelem alakulására. A beszélgetés egyik kulcsszava a világrend volt, amit manapság számos kihívás ér. Külön kiemelhető a biztonság, hiszen olyan időket élünk, amikor egyszer csak arra ébredünk, hogy kitört egy háború, vagy meglőttek egy elnökjelöltet. E beszélgetés esetében talán nem is kezelhetjük a világrendet a szövegkörnyezetéből kiragadott önálló entitásként, ez ugyanis egy összetett és folyamatosan változó fogalom, amely nemzetközi kapcsolatok, gazdasági rendszerek, politikai struktúrák összességét foglalja magába – erről is szó esett a műsor során, ennek kapcsán pedig Henry Kissingerről, a huszadik század legfontosabb és legbefolyásosabb politikai személyiségéről, aki nemzetbiztonsági főtanácsadó, majd pedig külügyminiszter volt. Nógrádi György kiváló ismerője az életútjának, erről ad egy áttekintést a Kissinger szerint a világ című, tavaly megjelent kötetében. Kissinger szép kort élt meg, a múlt évben hunyt el százéves korában, ahogyan pedig azt Nógrádi Györgytől megtudhattuk, a könyv kiadását készakarva Kissinger századik születésnapjára tervezte, a volt külügyminiszter novemberben bekövetkezett halála pedig csak még fontosabbá tette ezt a kiadványt:
– Minden létező hozzáférhető anyagot elolvastam Kissingerről. Rengeteget olvasok, mindennap, a meggyőződésem, hogy aki nem tanul naponta, annak vége – emelte ki Nógrádi György.
A beszélgetésen témaként merültek fel a legújabb történések, Donald Trump amerikai volt elnök, jelenlegi elnökjelölt ellen elkövetett merénylet, de szó esett a korábbi elnökökről is:
– Az Egyesült Államok történelmének egyik legmegosztóbb szakaszában van. Az amerikai polgárháború óta nem kerültek szembe egymással ekkora mértékben a demokraták és a republikánusok, mint mostanában. A két fél gyűlöli egymást. Az utolsó amerikai elnök, akivel szemben merényletet hajtottak végre, az Ronald Reagan volt, és ez 1981-ben történt. Azóta nem volt olyan amerikai elnök, aki a toppon lett volna. Kennedy is sok problémával küzdött, zűrösnek mondták, de voltak elképzelései. Ma hiányoznak a víziók, mindegyik oldalról. A merénylet kétségkívül növeli Trump népszerűségét – hallottuk Nógrádi Györgytől.
A beszélgetésen még sok téma merült fel, egyebek közt Európa helyzete, a migráció, a nemzeti érdekek, valamint az ukrajnai háború és annak hatásai is.

Nyitókép: Brasnyó Zoltán és Nógrádi György / Lukács Melinda felvétele