2024. október 30., szerda
SZABADKA ÉPÍTETT ÖRÖKSÉGE NYOMÁBAN (17.)

Grimm Klára bérháza

A CIKKHEZ GALÉRIA IS TARTOZIK.

Szabadka a szecesszió városa. Európához viszonyítva is jelentős számú, több mint száz szecessziós épület és családi ház gazdagítja a város építészeti örökségét. Legtöbbje védelem alatt áll. Sorozatunkkal ezeket az ingatlanokat mutatjuk be, és adunk betekintést jelenlegi állapotukba. A téma kapcsán Szűcs Balázzsal, a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet igazgatójával beszélgetünk.
A XIX. és XX. század legelőkelőbb negyedében található a mai Corvin Mátyás utca. Ma is igen felkapott a belváros minden szeglete, ám abban az időben, a városrendezés alatt egy fényűző kerületet kívántak itt létrehozni, ami sikerült is. A mintegy 20 évvel korábban épült Sonnenberg Salamon ingatlanja közelében, a Raichle-palota közvetlen szomszédságában egy újabb impozáns bérház épült az akkori Sípos utcában. Grimm (született Roth) Klárának készült ez a bérház, aki a híres gyáros és a városépítésbe sokat fektető Roth Dezső leánya volt.
– A bérházat 1932-ben építették a Prokes-bérpalota és a Raichle-palota közé. Az L-alakú épület ügyesen illeszkedik a már korábban ott álló palotákhoz. A terveket Lav Strass műépítész készítette. Az egyemeletes ingatlan földszintjén egy háromszobás lakást alakítottak ki, melybe egy oldalsó kapun keresztül lehetett bejutni. Az emeleten két kisebb kétszobás lakás kapott helyet, illetve az alagsort is jól kihasználva egy mosókonyha, egy műhely és egy egyszobás lakás épült ki. A szolgálólány szobája az udvari szárnyban kapott helyet az éléskamra és a konyha közelében, mindezt egy terasz kötötte össze, amely a lakás leglátványosabb része volt. Stílusát tekintve húz a modernizmus felé, melyet a kapu domináns szerepe is jól mutat. Ám a szimmetria és az aszimmetria dinamikus váltakozása egyensúlyt képez az emeletek között. A homlokzaton megjelenő eklektikus ornamentika alapozza meg a szecesszió jegyeit. Újdonság jelent meg a konstrukció létrehozásában, nevezetesen a Monier-rendszer, amely az alagsor és a földszint közötti mennyezet fémtartói közé elhelyezett vasbetonelemet foglalja magába, és a nedvességszigetelés bitumenes és dursitos megoldását – mondta a szakértő.

Szomszédai mellett a modernizmust hirdeti / Molnár Edvárd felvétele

Szomszédai mellett a modernizmust hirdeti / Molnár Edvárd felvétele

Mivel a XX. század közepe felé járunk, nem meglepő, hogy a korszerűsítés igen közkedvelt volt. Ebbe az ingatlanba már bevezették a villanyvilágítást, a gázt, illetve a vizet. Ez utóbbit a már meglévő épületek tartályaitól vezették át. Egy Prister-rendszerű aknán keresztül a csatornázást is meg tudták oldani.
– Jelenleg a közkedvelt Beer and Cafe söröző-kávézó foglalja el az alagsori teret, ám a felső szintek még ma is lakásként funkcionálnak. Felújítást tekintve sajnos az elmúlt évtizedek alatt nem történt nagyobb beavatkozás. A homlokzat és a kapu átfestése, apróbb vakolatjavítások természetesen voltak, ám igazán nagy beruházás eddig nem, és a közeljövőben sincs tervben. Tulajdonképpen a 92 éves ingatlan még fiatalnak számít társaihoz viszonyítva, így egészen jó állapotnak örvend – magyarázta Szűcs Balázs.

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A vadszőlővel benőtt homlokzat igazán hangulatossá teszi ezt az ingatlant / Molnár Edvárd felvétele