A Városi Tanács elfogadta az energiahatékonysági pályázat szabályzatát. A lakossági felhívásnak megfelelően az polgároknak nem kevesebb mint 10 napjuk lesz, hogy összegyűjtsék a szükséges dokumentációt, vagyis július 29-től tudják majd a pályázatot benyújtani. Az idén jelentősen magasabb összegű támogatás, pontosabban 37,5 millió dinár áll rendelkezésre az energiahatékonysági beruházások támogatására. Ercsi Hargita, a város idegenforgalmi, beruházási és nemzetközi kapcsolatok felelőse lapunknak elmondta, hogy a pályázat részletei és a szükséges kérdőívek mától tekinthetőek meg és tölthetőek le Szabadka Város honlapjáról, azaz a www.subotica.ls.gov.rs oldalról.
– A jelentkezéseket 29-től várjuk a Városháza ügyfélszolgálatán, tíz napon keresztül. Ahogyan az előző években, idén is lehet a nyílászárók cseréjére, a ház fal- és tetőszigetelésére, a fűtés korszerűsítésére, amely biomasszával vagy gázzal működik, ezenkívül napkollektorok és napelemek beszerelésére, hőpumpa telepítésére, a fűtéshez szükséges cső- és fűtőtest-rendszer beépítésére, valamint a beruházáshoz szükséges terv- és műszaki dokumentációk költségeire is pályázni. Idén újdonság, hogy a már meglévő, 15 évnél idősebb gázkazánok cseréjére is lehet pályázni. Ebben az esetben szükséges igazolni, hogy valóban régi berendezésről van szó. Fontos, hogy kizárólag legalizált lakóházakra és lakásokra szól ez a pályázat. Újdonság még, hogy a műszaki dokumentáció értékének a 80 százalékát térítik meg. Idén is vannak csomagok, ahol kettő, három, vagy négy pontra is kérhető a támogatás. Az egyéni pontok támogatásánál a beruházás 50 százaléka, illetve egy meghatározott maximális összeg igényelhető, például a nyílászárók cseréjénél 200 ezer dinár. Amennyiben alapcsomagot választ a pályázó, akkor 55 százalékban, a középcsomagnál 60 százalékban, a nagy csomagnál pedig 65 százalékban kaphat támogatást. Lakások esetében nyílászárók, fűtéskorszerűsítés, illetve a tervdokumentáció kidolgozására kérhető támogatás. Fontos, hogy az ingatlan bejegyzett legyen. A pályázatot olyan személy adhatja át, aki vagy a tulajdonosa, vagy a felhasználója az adott háznak, és legalább egy éve él benne, illetve arra címre be is van jelentve. Az idén megemelkedett az elfogyasztott energia alsó szintjének követelménye, amely a tavalyi havi 30 kWh helyett 100 kWh-ra növekedett. A beadáshoz szükséges dokumentációk között szerepelnie kell a kitöltött adatlapnak, a személyigazolvány fénymásolatának, vagy kinyomtatott oldalának, több tulajdonos esetén a társtulajdonos beleegyező nyilatkozatának, az ingatlan bérlői esetében a tulajdonos beleegyező nyilatkozatának, az utolsó havi áramszámlának, a gázvezeték meglétéről való igazolásnak, amennyiben erre pályázik az egyén, előszámla előméretezéssel azon cégek egyikétől, amely szerepel a pályázat kivitelezőinek listáján. Amely dokumentumok nyilvánosan elérhetőek, azokat nem kötelező beadni. A pályázat elbírálása beadási sorrendben történik, így abban az esetben, ha elfogy a 37,5 millió dináros keretösszeg, a pályázatot bezárjuk, még a tíz nap lejárta előtt, ezért ajánlatos már az első napon átadni a kérelmet – részletezte Ercsi Hargita.
Az előző két évben összesen 350 szabadkai háztartás tudott megújulni energiahatékonyság szempontjából ezen támogatásnak köszönhetően. Ahogyan tavaly is, most is lehetőség nyílik személyesen feltenni a kérdéseket a témával kapcsolatos lakossági fórumokon, melyeket pénteken Csantavéren tartanak majd 19 órától, kedden Bajmokon szintén 19 órától, valamint szerdán a Pescsarában 19.30-tól. Az érdeklődők telefon is kaphatnak tájékoztatást a 024/626-790-es telefonszámon, illetve e-mailben a slobodan.madzarevic@subotica.ls.gov.rs címen.
Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele