2024. július 27., szombat
NYÁRHANGOLÓ FESZTIVÁL – VISSZAPILLANTÓ

Mire figyeljünk szülőként?

Pályaválasztás, pályaelhagyás, pályaváltoztatás

Mindenki találkozik élete során a pályaválasztás időszakával, amikor a szülők és a pedagógusok szerepe meghatározó. A fejlettebb országokban már bevett szokás a pályaválasztási tanácsadó jelenléte a diákok életének ezen szakaszában. Nálunk sajnos erre még nincs lehetőség, Magyarországon is csak gyerekcipőben jár a tanácsadás. Fontos erről a témáról szót ejteni, hiszen sok szülő talán nem is tudja, hogyan álljon hozzá. A Nyárhangoló Fesztiválon egy előadás keretében hallhattunk erről többet Császár Gabriellától, magyarországi pályaválasztási tanácsadótól. Kiemelte, hogy néhány szempont alapján sokat tudunk előremozdítani azért, hogy támogatva gyermekünket segítsük ezen az úton. Fontos a szakmákról való információk begyűjtése, a megtapasztalás, az önismeret fejlesztése, az érdeklődési körök megfigyelése és a képességek kipróbálása.
– Egy 2-3 éves gyereknek, de egy óvodás gyereknek már mindenképpen van személyisége, ami megfigyelhető, van karaktere, habitusa. Egy szülő tudatosan megfigyelheti azt, hogy mit csinál szívesen a gyerkőc, mi az, ami leköti, szívesen rajzol-e, akár valami kreatív tevékenységet művel-e, vagy esetleg ügyes a különböző mozgásformákban, társaságban, vagy inkább egyedül szeret lenni. Mindez már kisiskolás korban is látszik. Fontos megfigyelni, hogy szeret-e a társaság középpontja lenni, csivitel-e. Ilyenkor a kommunikációs képessége valószínűleg nagyon erős, hiszen szívesen beszél, szívesen kapcsolódik másokhoz. Az is egy pont, hogy mennyire tud problémát megoldani a gyakorlatban, például ügyesen bontja ki a joghurtot akár egy eszköz segítségével. Amikor iskolába kerül a gyerek, az iskolának az lenne az elsődleges célja, hogy mindenféle területen fejlessze az írásos, számolásos képességeket és a kulcsképességeket, tehát ott is kap a gyerek visszajelzést, megerősítést abban, amiben jó. Az is nagyon fontos egy szülőtől, hogy dicsérje a gyermeket, de ne amerikai formában, ahogyan a filmekben látjuk – mondta az előadó.
Ahhoz, hogy sziklaszilárdan döntésképes legyen a gyermek, szükség van a tapasztalásra, így a szakértő szerint fontos, hogy a gyerek minél több mindent kipróbáljon.
– Kisiskolás korban ajánlatos elvinni különböző sportokra, foglalkozásokra, szakkörökre. Ez a tevékenység nagyon sok mindent megmutat. Ami viszont a legfontosabb, az a folyamatos beszélgetés szakmákról, munkákról. Pályaválasztás előtt álló fiatalok esetében jó lenne, ha a családtagok, illetve rokonság, ismerősök munkahelyére be tudna menni, hogy lássa, mit csinálnak ott, megfigyelhesse munkavégzés közben őket. Ám akár egy pékségben is megteheti ezt. Ezenfelül az lenne a legjobb, ha oda is engednék, hogy kipróbálja magát az adott munkában. Erre bármilyen diákmunka is jó, hiszen mindegy, hogy egy étteremláncban elárusító vagy parkolóban jegykezelő. A fiatal megfigyelheti magán, hogy milyen típus, lassabb vagy gyorsabb, be tud-e illeszkedni a környezetbe, alapos és precíz, vagy jó szervező, illetve jól kommunikál. Az online térben emellett rengeteg információt lehet szerezni. A legjobb, ha egy szülő vagy egy pedagógus segít ebben a gyermeknek, hogy tudatosabban keressenek rá a tartalmakra és csoportosítsák azokat – tanácsolja a szakértő.
Mint mondja, az interneten sok önismereti oldal és teszt fellelhető, személyiségtesztek, pályaválasztási és pályaelhagyási tesztek. Ám ezek kitöltése után mindenféleképpen beszélje meg a gyermek vagy a felnőtt valakivel a kapott eredményeket, hogy reálisabb döntés születhessen!
– Az elmúlt években növekszik azok aránya, akik azért keresnek meg minket, tanácsadókat is, mert úgy gondolják, hogy nem stimmel, ahol tartanak, sokan egyetemet végzettek, és akár 40–50 évesek. Ez annak tudható be, hogy az önismeretre nagyobb gondot fordítanak manapság. Pszichológushoz is egyre többen járnak, ami nem azt jelenti, hogy bolond az egyén, hanem azt, hogy rendben szeretne lenni mentálisan. Erre ugyanolyan igénye van mindenkinek, mint ahogyan eljárunk egészségügyi szűrésekre, szemészhez vagy orvoshoz. Ezek a pályaváltoztatások abból is fakadhatnak, hogy a tapasztalások során megváltozott az érdeklődési kör, ami teljesen rendben van, ám az életkörülmények megváltozása is okot adhat erre – nyilatkozta Császár Gabriella.

Nyitókép: Gál Hermina felvétele