2024. november 23., szombat

Gyermekhét a Zsinagógában

Megtelt a terem gyerekzsivajjal

Idén harmadik alkalommal szervezte meg a Szabadkai Zsinagóga Alapítvány a gyermekhetet a Zsinagóga épületben, ahol 3 napon keresztül hallhatnak fontos információkat az általános iskolások és az óvodások, magyar és szerb nyelven. A csoportokban érkező diákok nagy érdeklődéssel figyelték a zsidóságról és a Zsinagóga épületéről szóló történeteket, melyeket Illés Hajnalka, a Szabadkai Zsinagóga Alapítvány koordinátora mesélt nekik.
– Ezen a héten kedden, szerdán és csütörtökön 10 és 14 órától magyar nyelven, 11 és 15 órától pedig szerb nyelven szerveztünk foglalkozásokat a gyerekeknek. Az általános iskolás korosztályt szólítottuk meg elsősorban, de óvodásokat is várunk. Egyre nagyobb az érdeklődés úgy a Zsinagóga iránt, mint ilyenkor a gyermekhét alatti programokra. Örülünk, hogy egyre több iskola ismeri fel azt a lehetőséget, hogy a Zsinagóga épületéről és az itteni zsidó hitközség múltjáról, jelenéről tanuljanak a gyerekek – mondta a koordinátor.
Hozzátette, hogy idén negyedszer szervezik meg azt a rendhagyó tanórát is, melyet a zeneiskolával és a gimnáziummal karöltve bonyolítanak le a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából, annak reményében, hogy a tanulók szembesülnek azokkal a borzalmakkal, amelyek évtizedekkel ezelőtt zajlottak le, és hogy ilyen a jövőben soha többé ne ismétlődjön meg. Ezúttal is szinte megtelt a terem óvodás és nyolcadikos diákokkal, akik csendben és nagy érdeklődéssel hallgatták az interaktív előadást, melyen részt vett Gyivánovity Dániel, a szabadkai városi képviselő-testület elnöke, és a Szabadkai Zsinagóga Alapítvány igazgatóbizottságának elnöke.
– Nagyon fontosnak tartom, hogy a következő generáció lássa belülről is ezt az épületet, hallja, hogy mi volt, és hogy nézett ki 122 évvel ezelőtt, hiszen itt haladnak el szinte mindennap a Zsinagóga mellett. Úgy vélem, hogy a fiataloknak tudniuk kellene, ki volt Bíró Károly, mi a szecesszió magyar formája, vagy hogy melyek az épített örökségeink, melyek is ezek az épületek. Szabadkán élnek még zsidók, és a Zsinagóga is működik mint szakrális intézmény. Nemrég volt a zsidó újév, amikor újra megtelt a terem, ám emellett koncert-helyszínként és turisztikai látványosságként is működik – nyilatkozta az elnök a sajtó munkatársainak.
Tavaly mintegy húszezer látogatója volt a Zsinagógának, illetve tizenötezer nézője a hangversenyeknek, melyeknek ez a szakrális intézmény ad otthont.
Az előadáson elhangzott, hogy a tervezők igyekeztek a béke szigetét megteremteni ebben az intézményben, ezért gondosan választották ki a színeket, mintákat és textúrákat, amelyekkel dolgoztak a Zsinagóga építése, s majdan a felújítása során. Sajnos a hetvenes évektől kezdve zárva tartotta kapuit az épület, leromlott állapota miatt. A magyar kormány viszont felújíttatta, és 2018-ban a Zsinagóga megnyílt a nyilvánosság előtt. Ilyen, és ehhez hasonló érdekességeket hallhattak azok a tanulók, akik a gyermekhét keretein belül ellátogattak a Zsinagóga Alapítvány előadásaira.
Zemkó Emma, a Széchenyi István Általános Iskola nyolcadik osztályos tanulója elmondta, hogy számára igen hasznos látogatás volt ez a mostani.
– Ezzel az előadással sokkal több mindent megtudtam erről az épületről, mint amennyi ismeretem eddig volt róla. Hallhattam, hogy 122 évvel ezelőtt épült, azt is megtudtam, hogy mennyi zsidó volt akkoriban Szabadkán, sőt az épületen lévő motívumokról is szó esett. Eddig egyszer voltam ebben az épületben, amit mindig szépnek tartottam, de nem sok információm volt róla. Az előadás nagyon érdekes volt és rengeteg dolgot megtanulhattunk a létesítményről és annak történelméről – osztotta meg velünk gondolatait a diák.
A Zsinagóga Alapítvány a továbbiakban is azon dolgozik, hogy minél jobban megismertesse a város lakosaival és az idelátogató turistákkal a zsidóság történetét és hagyatékát.

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele