2025. február 7., péntek

Vita a tömegközlekedésről

A magáncég bevonásától a szolgáltatás színvonalának javulását várják

A városi képviselő-testület tegnap tartotta meg sorrendben hetedik rendes ülését, amelyen a képviselők 34 napirendi ponttal kapcsolatban döntöttek. A legnagyobb figyelmet a városi és peremvárosi tömegközlekedés végzésére vonatkozó tevékenységnek a koncessziós elemeket tartalmazó köz-magán társulási szerződés végleges tervezetének jóváhagyása váltotta ki, amivel gyakorlatilag megszűnt a több, mint százhúsz éves múltra visszatekintő Subotica-trans Közúti Utasszállító Kommunális Közvállalat, és helyét egy magáncég, a Trans Jug Kft. veszi át.

A városi képviselő-testület ülésén elhúzódó vita alakult ki a hatalmi koalíció tagjai, elsősorban a Szerb Haladó Párt képviselői, valamint az ellenzéki frakciók tagjai között. Előbbiek véleménye szerint a koncessziós szerződéssel a szabadkaiak sokat nyernek, hisz javul a tömegközlekedés színvonala és biztonságosabbá válik, ugyanakkor a helyi önkormányzat spórol is, mivel a Subotica-trans az elmúlt években veszteségesen működött, és a városnak évente tetemes összegekkel kellett támogatnia annak érdekében, hogy biztosítani tudják a zavartalan tömegközlekedést. Az ellenzéki képviselők ezzel szemben kifejtették, hogy az utasszállító közvállalat áldatlan helyzete a rossz vezetés és a pártfoglalkoztatás következménye, és a koncessziós szerződéssel a város polgárai számára fontos közszolgáltatás 15 éves időtartamra magánkézbe kerül, és a partner elsősorban nem a polgárok jólétét, hanem a saját anyagi hasznát fogja nézni.

Radoslav Vukelić, a Kommunálisügyi, Energetikai és Közlekedési Titkárság titkára a médiának elmondta, hogy a Subotica-trans nem tudott reagálni a kihívásokra.
– A Covid-járvány ideje alatt lecsökkent az utasok száma, hisz az akkori szabályozások miatt kevesebb utast fért fel a buszokra, emellett a dízel ára is változott. A közvállalatnak nem volt lehetősége, hogy időben és megfelelő módon reagáljon ezekre, és veszteségeket halmozott fel. Idővel a helyzet javult, egyre többen utaznak a buszokkal, de még ez sem elegendő. A város részéről nagy támogatásokra lett volna szükség, hogy a cég életben maradjon, de még így sem tudott volna egyetlen nagyobb beruházást sem megvalósítani – fogalmazott Radoslav Vukelić, hozzátéve, hogy a szerződéseket harminc napon belül aláírják, és ezt követően a privát cég végzi a tömegszállítást. Egyelőre nem tudni pontosan, hogy a magáncég a Subotica-trans hány munkavállalóját veszi át. A Subotica-trans a városi és peremvárosi vonalakon még februárban és feltehetően március első felében végzi az utasok szállítását, míg a helyközi járatokat ezt követően is egy bizonyos ideig az a közvállalat üzemelteti. 

Nela Tonković, a Demokrata Párt Képviselőcsoportjának elnöke szavai szerint a szerződés sok kérdést vet fel.
– Botrányos, hogy nem tudjuk, valójában mi is történik a Subotica-transszal. Van egy koncessziós szerződés, amit rövid idő alatt állítottak össze, van egy tervezet, amelyben nincsenek megfogalmazva azok a mechanizmusok, amikkel meg tudnánk védeni a szabadkaiakat, ugyanakkor a magánpartner irányába számos kedvezményt irányoz elő. Nem tudjuk, hogy mi fog történni az autóbuszokkal, hogy mi történik a helyközi járatokkal, hogy a magáncég hány alkalmazottat vesz át. A szerződésben a hatalmon lévők vágyai szerepelnek, de nincsenek garanciák arra vonatkozóan, hogy minden eszerint történik – mondta Nela Tonković.

Nágel János, a Vajdasági Magyar Szövetség frakcióvezetője elmondása szerint a város évente hatvanmillió dinárt spórolhat a szerződéssel.
– A Subotica-trans helyzete az elmúlt években tarthatatlanná vált, és megoldást kellett találnunk erre a problémára. Ezt a magántőke bevonásában láttuk meg, amit egy olyan szerződéssel pecsételünk meg, amelyben világosan definiálva vannak a felek kötelezettségei. Szabadka továbbra is hozzájárul az utasszállításhoz mint fontos kommunális feladathoz, mert vannak olyan vonalak, amelyek veszteségesek. A koncesszió költsége 390 millió dinár évente, viszont ha továbbra is a Subotica-trans végezné ezt a tevékenységet, akkor az még több pénzébe kerülne az adófizetőknek. Az éves megtakarításunk az előzetes becslések szerint 62 millió dinár lesz – nyilatkozta a képviselő.

Az ülést követően Gyivánovity Dániel, a városi képviselő-testület elnöke Facebook-posztban reagált a fentebb részletezett döntésre.
– A buszjáratokon maradnak a nyugdíjas és diákkedvezmények. Semmi sem változik ennek kapcsán! Maradnak az eddig működő szomszédos községekkel összekötő járatok is – áll a bejegyzésben.

A városi képviselő-testület ülésén emellett döntöttek arról is, hogy pályázatot írnak ki a Parking Kommunális Közvállalat és a Szabadkai Útfenntartó, Várostervezési és Lakásüzemeltetési Közvállalat igazgatójának kiválasztására, ugyanakkor a város közvállalatai és a városi alapítású kft.-k éves működési tervét is jóváhagyták. Emellett kinevezték a város új jogvédőjét, Nágel Lámi Valéria okleveles jogász személyében.

Az ülésen vita alakult ki a polgármester, Stevan Bakić korábbi kijelentéseivel kapcsolatban is. Az ellenzék egy beadvánnyal élt, amelyben a polgármester felelősségre vonását kezdeményezték, ám ezt a hatalmi koalíció tagjai elvetették. A Vajdasági Horvátok Demokratikus Közösségének két tagja csak az első napirendi pont vitáján vett részt, és ezt követően elhagyták az üléstermet, hisz véleményük szerint megengedhetetlen, hogy egy olyan személy vezesse a várost, aki gyűlöletbeszédet alkalmazott.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Az ülésen 61 képviselő vett részt / Molnár Edvárd felvétele