Szombaton a csantavéri Simpatik teremben tartották meg az első vőfélytalálkozót és -bált a magyar népi hagyományok jegyében. Az eseményre 11 vőfély érkezett Vajdaságból és Magyarországról. A rendezvény nemcsak a vőfélyek szakmai tapasztalatcseréjéről szólt, hanem nagyszabású mulatságról is, amelyen 170 vendég élvezhette a hamisítatlan lakodalmi légkört. A találkozó célja az volt, hogy a vőfélyek megosszák egymással tudásukat, szórakozzanak, egyúttal időutazásra invitálják a résztvevőket a hagyományos magyar lakodalmak világába.
Az eseményt a zentagunarasi Koncz József rendezte, aki immár 43 éve vőfély. Régóta dédelgetett álma volt egy vőfélytalálkozó megszervezése.
– A legszebbnek tartom ezt a hivatást, hiszen a vőfély a boldogság közvetítője. Egy esküvő nem csupán esemény, hanem két ember szerelmének ünneplése, amelyhez a vőfély a humorával, verseivel és jelenlétével hozzáadja az emelkedettséget. A vőfélyek szövegei az idők során folyamatosan megújulnak, hiszen a világ is változik. Ma már nem lehet ugyanazokkal a régi rigmusokkal szórakoztatni a vendégeket, mint évtizedekkel ezelőtt. A köszöntők és versek átalakultak, hogy jobban illeszkedjenek a modern társadalomhoz. A vőfélynek mindig frissnek, újszerűnek kell maradnia, hiszen a siker kulcsa az, hogy a közönséget megszólítsa és magával ragadja, legyen az hagyományőrző vagy éppen modern esküvő. A csantavéri vőfélybál pedig épp ezt a kettősséget ünnepelte: a régi hagyományokat és az új idők szellemét, amelyek együtt formálják a mai lakodalmi szokásokat – emelte ki Koncz József, hozzátéve, az utóbbi években egyre kevesebb hagyományőrző vőfélyt hívnak, hiszen a ceremóniamester kezd divatosabbá válni.
– A hagyományos vőfélyek ellenben megtartották a régi lakodalmi szokásokat, egészen a menyasszonykikéréstől a menyecskeforgatásig. A lakodalom örömünnep. A jó vőfély titka, hogy szívből és őszintén teszi a dolgát. Ha átéléssel, együttérzéssel végezzük a munkánkat, mi magunk is részesei leszünk a házasulandók boldogságának. Boldoggá teszünk, hogy mi is boldogok lehessünk. Bár az utánpótlás egyre csökken, a hivatás valamilyen formában mindig fennmarad, ha nem is hagyományosan, de nagyon át fog alakulni – hallottuk a szervezőtől, aki szerint a vőfélyek közössége egy nagy család, hiszen ajánlják egymást másoknak is, és segítik a házasulandókat, hogy megtalálják a számukra tökéletes vőfélyt, akire alapozhatják a nagy napjukat.
Tóth István Ásotthalomról érkezett, fél évszázados vőfélyi múltra tekint vissza. Ez alatt az idő alatt 939 lakodalmat vezényelt végig.
– Kalács nélkül menyasszonyért sosem indulunk. Amikor a lányos házhoz érkezünk, a násznagy kettétöri a kalácsot, kibontja a bort, és megkínálja a vendégeket, ezután jöhetett a fiús ház részéről a násznép. Ez a gesztus az őseink szerint a békességet, az összetartozást és az igazságot szimbolizálja – mondta Tóth István, majd hozzátette, a vőfélytalálkozók a barátságok ápolásáról és az egymás iránti tiszteletről szólnak. Az este legidősebb vőfélye szerint bár már ötven éve űzi ezt a hivatást, mindig tanul valami újat ezeken az összejöveteleken. A hagyományok őrzése számára szent.

Nyitókép: Az eseményen egy klasszikus lagzi hangulata uralkodott, amelynek színpadi elemeit a helyi Mendicus Művészeti Központ Szénaboglya néptánccsoportjának tagjai keltették életre (Fotó: Dér Diann)