Az OptiBike elnevezésű projektum keretén belül Szabadka Város területén 7,9 kilométernyi új kerékpárút létesült az országhatár menti régióban. Kelebia három, míg Királyhalom 4,9 kilométer kerékpárúttal gazdagodott. Az Interreg–IPA Magyarország–Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretén belül megvalósuló projektum ezek mellett magában foglalta több mint húsz kilométer kerékpárút kiépítése tervdokumentációjának kidolgozását is. A projektum megvalósítását követően Szabadka Város Tompa városával közösen újabb pályázatot nyújtott be, aminek köszönhetően tovább bővülhet a két önkormányzat kerékpárút-hálózata. Minderről Újhelyi Ákos, a Szabadkai Városi Tanács gazdasági ügyekkel megbízott tagja nyilatkozott lapunknak.
– Az Európai Unió újabb pályázatokat írt ki, amelyre két pályázatot nyújtottunk be. Ezek egyike a kerékpárutak építésének folytatására vonatkozott. Az OptiBike keretén belül elkészült 25 kilométernyi kerékpárút kiépítésének tervdokumentációja is, és ezen új projektumunkkal ennek megvalósítását kezdjük meg. A projektum összértéke 456 ezer euró, aminek 85 százalékát az Európai Unió biztosítja, míg a fennmaradó 15 százalékot Szabadka és Tompa a saját költségvetéséből biztosítja. A teljes költségvetés nagyjából 50–50 százalékban oszlik meg a két település között, így a Szabadkára eső rész 232 ezer eurót tesz ki. A projektum keretén belül másfél kilométer kerékpárút épül ki Szabadkán, míg Tompán körülbelül 500 méteres szakasszal bővítik a hálózatot. Mi szeretnénk az egykori hajdújárási Rádió 90 székhelyétől Királyhalom irányába a Buki híd felé bővíteni a kerékpárutat – fogalmazott Újhelyi Ákos, akitől azt is megtudtuk, hogy hamarosan sor kerül a szerződések aláírására, és még az idén szeretnék kiírni a közbeszerzési pályázatot. Így jövőre megkezdődhet és be is fejeződhet a kivitelezés. A munkálatok Újhelyi szavai szerint előreláthatóan kilencven napot vesznek igénybe. A projektum teljes időtartama 18 hónap.
A tanácsos emellett elmondta, hogy a kerékpárút-hálózat bővítésének több oka is van. Az egészségügyi, környezetvédelmi és közlekedésbiztonsági szempontok mellett fontos szerepet játszik a határ menti forgalom észszerűsítésének szándéka is, ugyanis a kerékpárútnak köszönhetően csökkenhet a személygépjármű-forgalom, aminek folyományaként a várakozási idő is lecsökkenhet a határátkelőkön.