Az idei év a koronavírus-járvány mellett az időjárás szempontjából különösnek mondható. Szinte semmi sem úgy és akkor történik, amikor szokott, s ez a mezőgazdasági termelőket folyamatosan újabb kihívások elé állítja. Az év eddig eltelt hónapjai a szabadkai méhészek számára is tartogattak meglepetéseket. A késő tavaszi lehűlés következtében nem virágzott rendesen az akác, és a kánikula, valamint az esős idő váltakozása sem kedvez a méheknek.
A méhészet aktualitásairól Dragoljub Matićtyal, a szabadkai Méhecske Méhészgyesület elnökével beszélgettünk.
– Már március végén úgy láttuk, hogy megfagyott az akác, és ez később be is bizonyosodott. Nagyon kevés mézet gyűjtöttek belőle a méhek, mivel a másodvirágzása sem volt kielégítő. Az idén nagyon kevés akácméz lesz. Számunkra az akácméz a legfontosabb, hisz ennek a legjobb az ára, és kevesebb munka is van vele, mivel később kristályosodik. Emellett a vásárlók is ezt szeretik a legjobban. Reméljük, hogy az akácvirágzás szempontjából jobb lesz a következő év. Az akáccal ellentétben a repce sok mézet adott. Egyrészt a méhek is tudtak szépen fejlődni, másrészt pedig volt felesleges méz is, amit el tudtunk tőlük venni. Egyre nagyobb területen termesztenek repcét, és éveken keresztül gondot okozott a permetezése. Ma már folyamatosan kapcsolatban vagyunk a földművesekkel, s ennek köszönhetően egyre kevesebb a probléma. A gazdák is tudják, hogy a méhek mennyire fontosak, és hogy nekik is nagyobb termésük lesz, ha a méhek segítik a beporzást. Az viszont gondot jelent, hogy a repce termőterületének növekedése részben a napraforgó kárára történik, és így egyre kevesebb napraforgó van a határban – fogalmazott a méhész, aki elmondta, hogy a napraforgó sokáig biztos pontot jelentett a méheknek, és az utóbbi időben a termőterület csökkenésével a méhészeknek is terméskiesésük van. Annyi napraforgó még van, hogy a méhek el tudják látni magukat, és felkészülhessenek az előttünk álló periódusra, viszont annyi már nincs, hogy értékesíteni is tudjanak belőle. A termőterület csökkenésén kívül az is nehezíti a helyzetet, hogy az új napraforgófajták már nem mézelnek úgy, mint a korábbiak. A júliusban gyűjtött méz mennyisége a korábbiakhoz képest körülbelül a harmadára csökkent. Viszont az, hogy a napraforgó a szokásosnál későbben virágzott, jól jött a méhészeknek.
– Az elmúlt hónapokban tapasztalt változatos időjárás nem kedvez a méheknek. Ha valamely növény virágzása idején nagy mennyiségű csapadék esik, akkor ott kevesebb a virágpor. Májusban egy ideig nagyon hidegek voltak az éjszakák, s emiatt a megmaradt akác is gyengébben mézelt. A hűvös periódusban a méhek is rosszabbul fejlődnek, nem hordanak elegendő virágport, illetve a fertőzésekkel szemben is kevésbé ellenállóak. Viszont a túlságosan száraz idő sem felel meg a méheknek – mondta a Méhecske elnöke.
Egyes belgrádi napilapok az elmúlt időszakban a méz drágulásáról számoltak be. Dragoljub Matić elmondása szerint a termelők reménykednek a méz árának emelkedésében, viszont a bizonytalan gazdasági helyzet miatt valószínűleg nem kerül rá sor. Így a terméskiesés, valamint az áremelkedés elmaradása miatt a méz termelése az idén minden bizonnyal veszteséges lesz. Ez is közrejátszik abban, hogy egyre többen hagynak fel ezzel a foglalkozással, és adják el kaptáraikat.
A szabadkai méhészek legnagyobb rendezvénye a Méhészeti Napok, amelyre hagyományosan szeptember végén kerül sor. Dragoljub Matić lapunk kérdésére elmondta, hogy jelenleg szünetel a szervezés, mivel az egyesület gyűléseket sem tarthat, illetve senki sem tudja biztosra venni, hogy szeptemberben sort keríthetnek-e a fesztiválra.