2024. november 8., péntek

Tilos a tarlóégetés

A nyári tűzesetek számát az időjárási körülmények is nagyban befolyásolják

A kalászosok betakarítása véget ért, és nem mondhatjuk azt sem, hogy száraz nyarunk lenne; ennek ellenére továbbra is tűzgyújtási tilalom van érvényben, hisz továbbra is számos veszélyforrás van, és olykor elég egy szikra, hogy tetemes tűzkárok keletkezzenek a földeken, az erdőkben vagy éppen a lakóépületekben. Ezen okból felkerestük a szabadkai Tűzoltó-parancsnokságot, amelynek illetékese e-mailben válaszolt kérdéseinkre.

Mint megtudtuk, Szabadka Város területén az idei évben eddig összesen 335 alkalommal riasztották a helybeli tűzoltókat. Ebből 238 alkalommal tűzeset miatt hívták ki őket. A tüzeket a leggyakrabban a nyílt láng nem megfelelő használata, valamint az elektromos berendezések hibája, illetve a nem megfelelő elektromos installációk idézték elő. A tűzesetek száma a tavalyi év azonos periódusához képest csaknem kétszázzal csökkent, aminek egyik oka a rendkívüli állapot, és a bevezetett kijárási tilalmak voltak. Az esetek csökkenésében nagy szerepe volt annak is, hogy február és március folyamán, amikor a leggyakoribbak a tűzesetek, az idén csapadékos periódusok is voltak.

A tűzoltóság válaszában kitért arra is, hogy az év folyamán rendszeresen végzik a gépparkjuk karbantartását, míg a nyári periódus előtt hagyományosan átvizsgálnak minden gépet, illetve odafigyelnek a csövek és csatlakozások állapotára is.

A tarlók veszélyforrást jelentenek (Fotó: Gergely Árpád)

A tarlók veszélyforrást jelentenek (Fotó: Gergely Árpád)

A nyári hónapokban a vegetáció száradása jelenti a legnagyobb veszélyforrást, és ezen időszakban gyakoriak a szabadtéri tüzek. Az elszáradt füvek, bokrok, a növényi maradványok, a legelőkben, az erdőkben lévő gyomok megléte szeles időben jó feltételeket teremt a tűz terjedéséhez, éppen ezért fokozott óvatosságra van szükség nyílt láng használata esetén. Az így keletkezett tüzek gyorsan terjednek, és az emberi életre, a lakóépületekre is veszélyt jelenthetnek. Nem beszélve arról, hogy a keletkezett füst nagyobb területre is kiterjedhet, rontva ezzel a látási viszonyokat, ami veszélyt jelent a közlekedésben. A tűzoltóság illetékesei arra kérnek mindenkit, hogy amennyiben tűzeset szemtanúi, azonnal értesítsék a tűzoltóságot a 193-as telefonszámon.

A törvény értelmében tilos a tarlóégetés, valamint a különböző növényi maradványok és a szemét szabadtéren való elégetése. Ezen előírás megszegése magánszemélyek esetében legkevesebb 10 000 dináros büntetést von maga után, míg jogi személyek 300 000 és egymillió dinár közötti büntetésre számíthatnak. Mindezt fontos tudatosítani a polgárokban, hisz az anyagi károk mellett a tűzoltóegységek terepre való kivonulása, és a tűzoltás is hatalmas pénzeszközöket emészt fel.

Nyáron elsősorban szabadtéri tűzesetekhez riasztják a tűzoltóegységeket. Az esetek számát nagyban befolyásolják az időjárási körülmények, a tűzoltóknak átlagosan körülbelül 220 beavatkozásuk van júniustól augusztusig.

A Szabadka körüli erdősávok nagyobb odafigyelést igényelnek. Az itt keletkezett tüzek számos rizikófaktorral bírnak, különösen a tűlevelű erdők esetében, ahol a legkisebb figyelmetlenség is nagy tüzeket idézhet elő. Éppen ezért az erdőkben csak az erre a célra kijelölt helyeken engedélyezett a tűzgyújtás. A tűzgyújtási tilalom az erdők szélétől kétszáz méteres távolságig érvényes, és megszegése szabálysértésnek számít – áll a tűzoltóság válaszlevelében.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás