2024. december 22., vasárnap

A járható határutakért

Az idén Pacsér 23 termelője vállalta magára a földutak rendezését

A közelmúltban egy maroknyi pacséri földműves elhatározta, hogy munkaakciót szervez a falut körbevevő határutak rendezése érdekében. Hogy a tervük minél hatékonyabban, minél több egyén bevonásával valósulhasson meg, hasonlóan gondolkodó gazdálkodókból álló csapatot toboroztak személyesen és a Facebookon keresztül. Végül 23 helyi termelő vett részt a megmozdulásban, ki-ki a saját munkaeszközével, a saját költségén érkezett az előzőleg meghatározott időpontban a kijelölt helyszínre. Az akciót a helyi közösség is támogatta, illetve a határutak egyengetésben részt vevőket megvendégelte a munkálatok után – tudtuk meg Szabolcski Szabolcs tanácselnöktől.

– Egyik-másik traktor ekét, tárcsát, fogast, hengert húzott maga után a terepviszonyoktól függően. Voltak olyan szakaszok is, ahol szükség volt feltölteni földdel az útszakaszt. Ott kanalas rakodók és pótkocsik működtek. A földmozgatás után egy Bácskossuthfalváról hozatott eszközzel egyengették el a göröngyöket a földművesek. Voltak már korábban is Pacséron ilyen jellegű megmozdulások, amiket gazdák kezdeményeztek és hajtottak végre, viszont ekkora szintű összefogásra még nem volt példa. Remélhetőleg lesz folytatása, és további falubelieket is megmozgat – nyilatkozta Szabolcski Szabolcs.
Az akció egyik, névtelenségét kérő főszervezőjétől megtudtuk, hogy az utak rendezésére, a kátyúk feltöltésére a közelben található buckák, dombok megmozgatásával körülbelül 50 pótkocsi földet használtak fel.

– A pacséri határ keleti és nyugati részében voltak a legkritikusabb állapotban a határutak, vagyis ott akadt a legtöbb munkánk. Így a népnyelven Szabadkai és Zombori országútnak nevezett szakaszok igényelték a legtöbb munkát. Nemcsak a kátyúk rendezése jelentette a feladatunk nagy részét, hanem sok helyen az utakat felszántották, bevetették a földművesek, vagy már szinte felszámolták. Ezeket a szakaszokat is igyekeztünk rendezni egy internetes applikáció segítségével. Saját tapasztalatomból tudom, hogy néha óhatatlanul, minden rossz szándék nélkül, de elvéthetjük a mezsgyét. Ezt manapság az internet világában jártas, elsősorban ifjabb gazdák könnyen ellenőrizhetik. A parcellák határvonalát, illetve a dűlőutakat is nyomon követhetik az applikációknak köszönhetően – hallhattuk az egyik főszervezőtől, mint azt is, hogy sajnos a dűlőutak évtizedeken át tiszteletben tartott 6 méteres szélei a legtöbb helyen már nem találhatók meg a pacséri határban. Sőt azzal is találkoztak, hogy valaki már az utat felszámolva, a túloldalán levő szomszéd parcellába is jelentősen behatolt a munkagépével. Az egykor 10 méter széles dűlőutak is több helyen alig két-három méteresre szűkültek. Ezeket a szakaszokat igyekeztek a pacséri határutak megújítói 6-7 méterrel kiszélesíteni.

– Ami döbbenetes volt számunkra, hogy találkoztunk olyan egykor forgalmas, 10 méter széles útszakasszal, amit teljesen bevontak a megművelt területbe. Volt olyan szakasz is, amit nem egyengettünk el, az a tervünk, hogy jövőre ezt hivatalos úton kimérettetjük, hogy ne lehessen vita tárgya. Ezzel kapcsolatban kértük a helyi közösség közreműködését – tudtuk meg a pacséri gazdálkodótól, aki hozzátette azt is, hogy a megmozdulásra több százezer dinár értékű üzemanyagot használtak el saját költségükön a földművesek. A beszélgetés során az is kiderült, hogy a munkálatok résztvevői kaptak hideget és meleget is a falubeliektől, ugyanakkor az egész közösségnek érdeke, hogy korrekt és rendezett határútjai legyenek Pacsérnak. A főszervezők a határrendezés ürügyén nyitott Viber-csoportba legalább 100 termelőt hívtak meg, és ennek okán bíztak a kicsit nagyobb jelenlétben, de talán a jövőre tervezett folytatás többeket megszólít.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás