2024. szeptember 28., szombat

Bíznak a jó termésben

Venyigeszentelést tartott a bácskossuthfalvi szőlészek egyesülete

Szerdán délután a Rizling Szőlészek és Gyümölcsészek Egyesülete negyedik alkalommal tartott hagyományos venyigeszentelést. A szokások úgy tartják, hogy Szent Vince elűzi a hideget és a telet, ezért a borászok áldomást isznak az előző évi termésre és áldást kérnek a szőlőtőkékre, a jó termés reményében.

Ez alkalommal dr. Korsós Zoltán szőlejében került sor venyigeszentelésre, ahol Móricz Árpád bácskossuthfalvi református lelkész Isten áldását kérte az idei évi szőlőtermésre. Az alkalmi műsor és a venyigék megáldása után a bácskossuthfalvi gazdák természetesen áldomást is ittak a tavalyi termésre, amely kimagaslóan jó volt az itteni szőlőkben.
Gulyás László, a Rizling Szőlészek és Gyümölcsészek Egyesület elnökségi tagja és szóvivője a venyigeszentelés kapcsán elmondta, hogy Szent Vince a borászok egyik legfontosabb védőszentjének számít, hagyománya kb. 500 évvel ezelőtt alakult ki. Az egyesület most megpróbálja ezt a hagyományt újraéleszteni.

– Vince napkor szoktak venyigét metszeni a szőlősgazdák, hazaviszik, kancsóba teszik a meleg szobában és egy rövid idő után a venyigén lévő rügyek hajtani kezdenek. Ebből lehet tudni, hogy a hideg idő nem tette tönkre a rügyeket és a gazdák reménykedhetnek a jó termésben. Szent Vince termésjósló szent is, a hagyomány szerint ha a január 22-én, Vince napon az időjárás napos, kellemes, akkor jó termés várható – mondta el Gulyás.

Amint az idei mintavétel után kiderült, a venyigék igen jó állapotban vannak, s noha Vince napon kicsit hűvös, szeles volt az idő, a Nap azért néha előkandikált a felhők közül. A bácskossuthfalvi gazdák bíznak a jó termésben, de Gulyás elmondta, hogy egy kis aggodalom azért van bennük.

– Azt szokták mondani, hogy Szent Vince elűzi a kemény telet és utat nyit a közeledő tavasznak. Az időjárás január második felében szokott változni, enyhébbre fordulni, noha az idei évre ez nem jellemző. Eddig nagyon enyhe volt időnk volt, és azt mondják, hogy a kutya nem eszi meg a telet, vagyis valamilyen formában vissza kell, hogy jöjjön februárban vagy márciusban. A szőlősgazdák gondban vannak, amikor nem az évszaknak megfelelő az időjárás, de bízunk a jó termésben – mondta a bácskossuthfalvi borászok szóvivője.