2024. szeptember 28., szombat

Helyzetkép egy győztes „csata” után

A Topolya községi válságstáb parancsnokát kérdeztük tapasztalataikról – Több mint harmincezer liter dízel üzemanyag fogyott a mentés és a takarítási munkálatok során – A géppark bővítése a f

Január 31-én, déltől február 5-én, 13 óráig látott el állandó ügyeletet Topolya község területén a községben kialakult rendkívüli helyzet idejére összehívott húsztagú törzskar, parancsnokával, Kókai Mernyák Melinda polgármesterrel az élén.

Miután február 5-ére sikerült megtisztítani a Krivaja-Felső Roglatica szakaszt, a Bajsa-Lipár útvonalat, majd utolsó ízben a Pannóniáról Szurkosra vezető utat is, a községi válságtörzs beszüntette a rendkívüli helyzetről szóló törvény 32. szakasza alapján a február 2-án, kihirdetett – három napig tartó – rendkívüli helyzetet Topolya községben. A községi válságstáb parancsnokát arra kértük, összegezze a törzskar tagjainak a rendkívüli hóhelyzet okozta szituáció során szerzett tapasztalatait.

– Immár a harmadik telet éltük meg a hóhelyzet okozta rendkívüli körülmények közepette. Tapasztalatunk az, hogy évről évre több a nehézség, súlyosabb a helyzet. A rendkívüli helyzetben bevetett mechanizáció ügyében keletkeztek a legnehezebben áthidalható problémáink, amelyek a jelenünket is súlyosan érintik. Óriási tételt jelent a bevetett nagy erősségű gépek, nagy traktorok, hófúvók működtetése, önkormányzatunk önerőből nem is tudja fedezni az azokat érintő költségeket. Saját gépparkunkat is sürgősen, a mostani helyzetben is tapasztalt nagy hatékonysággal bevetett gépezetekkel valamelyest fel kell erősítenünk. Még konkrét döntések nem születtek a szükséges beruházások tekintetében. Február 6-án adtam utasítást arra, hogy minden szubjektum, amely kötelezettségének eleget téve vagy a stáb felkérésére dolgozott a hóeltakarításban, pontos leírást nyújtson be arról, milyen típusú gépekkel, melyik szakaszon, hány órában tette ezt. Ezekből az adatokból az is kitűnik majd, mennyi üzemanyag fogyott mindeközben, a mozgósított munkaerőről is pontos információkhoz jutunk. Miután egy hozzávetőleges információhoz szerettünk volna már jutni, sorra hívtuk a hóeltakarításban résztvevőket, és egy első, valószínűleg nem egészen reális információ szintén, megtudtuk: több mint harmincezer liter dízel üzemanyag fogyott a mentés és a takarítási munkálatok során, amelyhez még társulnak a benzinköltségek. A kormány irányában kérvénnyel fordulunk, segítsék ki önkormányzatunkat a nehéz helyzetből, utasítsanak további teendőinkről, lehetőségeinkről. Kragujevacról és Belgrádból is érkeztek munkagépek a segítségünkre, valamint Kopaonikról is szállítottak Topolyára egy hat és fél méter tengelyszélességű hómarót. A kragujevaci, belgrádi járműveket az OMV üzemanyagtöltő-állomáson töltötték fel üzemanyaggal. Először azon megállapodás született, hogy a topolyai önkormányzat költségére, de február 2-án, este az OMV-állomásról felhívtak: döntöttek, a szóban forgó járművek üzemanyag-ellátásának díját átvállalják tőlünk. Köszönet érte, csakúgy, mint minden segítőkész önkéntesnek, mezőgazdasági birtoknak, vállalatnak, olyan vállalkozások képviselőinek, akik órási erőbevetéssel, önzetlenül készen álltak a segítségnyújtásra. Senki sem utasította el stábunk felkérését, bárhonnan is éreztük szükségesnek, és kértük a támogatást. A jövőben a most segítségünkre siető, a hóeltakarítást végző szubjektumokkal célunk szerződéses viszonyba lépni, hogy legközelebb is biztosítsanak bennünket támogatásukról, mi pedig őket, hogy szinte emberfeletti teljesítményükért juttatást is várhatnak viszonzásul – nyilatkozta Kókai Mernyák Melinda.

Milyen intézkedéseket látnak fontosnak foganatosítani a jövőben?

– A stáb tagjai, többek között a rendőrség, katonaság képviselőivel is egyöntetű véleményt fogalmaztak meg: a jövőben javítanunk kell a kommunikációs módokon. Az idei rendkívüli helyzetben mobiltelefonos összeköttetésre voltunk kénytelenek hagyatkozni, a jövőben egy szolgáltatófüggetlen rádiókapcsolatot kell teremtenünk a stáb tagjai között. A kommunikációs vonalon bemondott információknak mindenkihez egy időben kell majd eljutniuk, mindenki informált kell legyen az összes utasításról, és a döntéseknek is egységesnek kell lenniük. A másik elengedhetetlenül fontos tapasztalat, hogy ilyen helyzetben az irányítószerepet vállaló személyeknek, a stáb tagjainak egyen-öltözéket kell viselniük. Sokat segített az emberek evakuálási folyamatában, hogy bár a Vöröskeresztes aktivistáink egyen-mellényt viseltek. Meg kell jelölni a vezető szerepkört betöltött embereket, hogy a bajbajutottak nagyobb bizalommal, nyitottsággal közeledjenek az őket kérdezőkhöz, akik a mentés folyamatában róluk létfontosságú ismereteket, információkat kívánnak megtudni. Sajnos arra sem volt lehetőség, hogy a gyűjtőhelyekre szállított, kollektív elszállásolásban részesülő emberekről pontos személyi adatokat megtudhassunk. Arról sem tudtunk minden esetben, ki, mivel érkezett Topolya közelébe. Az itt rekedtek nem tudták megmondani, hol akartak el, hol voltak kénytelenek a helikopteres mentést megelőzően elhagyni a járműveiket. Nagyon fontos kiemelni, és mindenkiben tudatosítani: ha ilyen nehéz szituációba kényszerül, jelölje meg a gépjárművét, adjon információkat, az kinek a tulajdona, kit lehet értesíteni, ha a jármű ügyében intézkedünk. Sok esetben mi magunk is falakba, ellenállásba ütköztünk még akkor is, amikor személyesen fordultunk a Topolyán rekedtekhez: adják meg legalább telefonos elérhetőségeiket, hogy, ha majd sikerül kiszabadítanunk járműveiket a hó fogságából, tudjuk nekik azt jelezni. Az emberek sok esetben bizonyultak bizalmatlannak. Lehet, hogy ha egyenruhában fordulunk hozzájuk, nagyobb bátorsággal fordultak volna hozzánk.

Több ízben tájékoztatták a médiát arról is, hogy a különböző útszakaszokon rekedt járművek az úttisztítási folyamatokat is korlátozzák.

Sajnos erre több esetben is volt példa. Az Óbecsére vezető úti felüljárónál két gépjárművet is ott hagytak, mindenféle megjelölés nélkül. Sajnos bár háromszor sikerült a felüljáróig megtisztítani az utat, a közlekedés mégsem volt megoldható, a hókotró nem tudott az ott parkoló járművek miatt továbbhaladni. Néhány példával alátámasztva az ilyen és hasonló helyzetből adódó problémákat: a dialízises kezelésre szoruló páciensek szállításában mindez nehézséget okozott, njegoševói személy élesztőért gyalog indult útnak. Zentagunaras bejáratánál, több napon keresztül két tehergépjármű állt keresztben az úton, megjelöletlenül, és amikor azon helyi közösség irányába is sikerült áttörni a hótorlaszokat, a forgalom mégis továbbra is korlátozott volt a járművek miatt – fogalmazott a polgármester.