2024. szeptember 27., péntek

A kutató diákok mozgalmában

Bemutatkoztak a topolyai Középiskolás Kutatók Körének tagjai

A Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola diákjai 2006 óta tudományos módszerekkel keresik a választ különféle aktuális társadalmi kérdésekre. Kutatási eredményeiket rangos diákszemléken és versenyeken ismertetik, a minap a topolyai Népkönyvtárban mutatkoztak be a közönségnek a rendezvénynek ötödik éve helyszínt és támogatást nyújtó intézmény és az Anagramma Műhely szervezte esten.

– Mi egy törekvő és optimista generáció szeretnénk lenni, amely tudja, mit akar. Céljaink eléréséhez szeretnénk jó terveket használni, fontos célokat megvalósítani, a társadalom konstruktív vagy akár kiemelkedő egyéniségeivé is válni. Semmiképp sem szeretnénk szürke kisegerek maradni tervek, ötletek, célok nélkül – szögezte le Kókai Noémivel való közös kutatómunkájának prezentációja során Farkas Karina, másodikos gimnazista. A szerzőpáros A középiskolások jövőképének néhány lélektani korrelátuma című munkájával kiérdemelte, hogy 2014 márciusában megmérettethessen a Tudományos Diákkörök XIV. Országos Konferenciáján. A lányokon kívül Színes temperamentumok című munkájával Becskei Anikó is kiemelkedően teljesített, és ezzel továbbjutott a 2013 decemberében Magyarkanizsán zajlott Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája (TUDOK) regionális döntőjéből. A XIV. TUDOK vajdasági elődöntőjén a 2013–2014-es tanévben a topolyai tanintézmény tizennyolc, Luhović Tímea, Mengyán Pletikosić Ildikó, Savić Renáta és Cvetanović Miomir felkészítő tanárok által felkarolt kutató diákja vett részt, mindannyian a szociológia és pszichológia szekciókban mérettettek meg. Tizenkét, a pszichológia, a szociológia és határtudományaik, valamint a helytörténet-kutatás és a néprajztudomány területén végzett tudományos kutatásokból született munkát mutattak be az elődöntőn. Mostanáig, mióta részt vesznek topolyai diákok a TUDOK-konferenciáin, soha ilyen nagy számban még nem tették ezt, hangsúlyozta a topolyai bemutatkozás alkalmával az egyik mentor, Luhović Tímea filozófia- és szociológiatanár a nagyszámú közönség előtt, amely soraiban érdeklődő községbeliek, családtagok és legnagyobb számban a fiatalok kortársai, fiatalabb diáktársai jelentek meg. A közönség összetételére Mengyán Pletikosić Ildikó pszichológiatanár, az Anagramma Műhely vezetője hívta fel a figyelmet, miután a rendezvény nyitó perceiben Náray Éva, a Népkönyvtár igazgatója mondott köszöntőt.

Ezúttal Német Klaudió, a Kocsis Elizabetta–Vajda Boglárka szerzőpáros,
Farkas Karina és Kókai Noémi, Benedek Dániel, továbbá a Slingár Elek–Slingár Levente és az Ágoston Emília–Vojter Noémi szerzőpáros tett bemutatkozásakor tanúbizonyságot a tehetség alappilléreiről: az átlag feletti képességről, feladatelkötelezettségről, tudományos módszertani ismeretekről, kreativitásról. Az ómoravicai zsidóság történetét Német Klaudió ismertette, a fiatalok éjszakai szórakozási szokásait a Kocsis Elizabetta–Vajda Boglárka szerzőpáros körvonalazta.
A középiskolások jövőképének néhány lélektani korrelátumáról Farkas Karina és Kókai Noémi szólt, egy jutalmazási szokás funkciója és sorsa körvonalazódott a Slingár testvéreknek köszönhetően. Hova tűnt a több ezer munkahely?! – Benedek Dániel ezt a címet adta a kúlai gazdasági élet múltbeli és jelenbeli helyzetképének ismertetésekor. Meddig tombol a vihar? – avagy szülő-gyerek kapcsolat a serdülőkorban címmel Ágoston Emília és Vojter Noémi értekezett.