2024. szeptember 27., péntek

Segítségnyújtás a munkájuk

Sztánkó Zsuzsanna, Topolya és Kishegyes Községek Szociális Központjának igazgatója a szociális helyzetről és tevékenységeikről

Topolya és Kishegyes Községek Szociális Központjának legfontosabb célja, hogy segítsen a szociálisan rászorulóknak. Feladataik közé tartozik a szociális problémákkal küzdő polgárok felkutatása, gondjaik követése és segítségnyújtás, lehetőségeikhez mérten. A szociális ellátás biztosításán kívül a központnak  tanácsadói szerepe is van, valamint hozzájuk tartozik a gyermek és a család jogi védelme, a szülői felügyelet és a gyámság ellenőrzése, az árvák védelme, sőt, válás esetén közvetítői szerepet töltenek be, mondta el Sztánkó Zsuzsanna, a központ  nemrégiben kinevezett, új igazgatója.

A központnak a két községben összesen 18 dolgozója van, ebből 15 Topolyán, a 15-ből pedig mindössze 8 szakmunkás.

– Ez kifejezetten kevés, tekintetbe véve azt, hogy egyre több szükségben élő polgár fordul hozzánk. Az elmúlt évben nagyon nagy mértékben nőtt az újonnan bejegyzett felhasználóink száma, nagy részük anyagi juttatásokért fordult hozzánk. Az elmúlt évben összesen 3993 felhasználónk volt Topolya községben, ez a lakosság 12 százaléka. Ezek az emberek nem feltétlenül pénzügyi segítséget kértek tőlünk, viszont egy adott pillanatban szociális szükségben voltak – részletezte Sztánkó. Arról is beszámolt, hogy Topolya község az elmúlt évben 6,5 millió dinárt adott támogatásokra. Az összeg nagy részét egyszeri pénzügyi támogatások formájában osztották ki, ezenkívül sokan igényeltek gyógyszertámogatást, illetve útiköltség-támogatást, mert orvosi vizsgálatra kellett utazniuk. A fűtési szezon kezdetén pedig minden szociális szükségben lévő egyszeri támogatást kapott tüzelő vásárlásra.

A központ felhasználói között növekszik a gyermekek száma, egyre több a fogyatékkal élő is a nyilvántartásukban. Az általánosan rossz anyagi helyzet miatt egyre több család él szükségben, ezért szorul egyre több gyermek támogatásra, hangsúlyozta az igazgató, majd egy szintén aggaszó problémára hívta fel a figyelmet: növekszik a családon belüli erőszak a községben. A központ a rendőrséggel közösen próbálja megoldani a problémát, a legnagyobb gond azonban, hogy az emberek nagy része szégyenli a családon belüli erőszakot, és igyekszenek eltitkolni. 

A meglévő szolgáltatásokon kívül a központ több új programot tervez megvalósítani.  Egyik a viselkedésproblémás gyerekekkel való munka és a szülők megerősítése. Ezen a programon az iskolákkal közösen dolgoznak, és amint az igazgató elmondta, nagy szükség van rá, mert egyre több gyerek viselkedik agresszívan.

A Tárt karok elnevezésű projektumban a bácskossuthfalvi Otthon Értelmileg Fogyatékosokat Gondozó Intézettel és Topolya község önkormányzatával közösen vesznek részt. Ezt EU-s forrásokból szeretnék megvalósítani, és a projektum két fő célja: a fogyatékosok intézményen kívüli elhelyezése, az intézményes kezelést megelőző aktivitások, számolt be Sztánkó, majd hozzáfűzte, hogy a központ olyan projektumokban is rész fog venni, mint a község szociális térképének elkészítése, valamint a tanya- és falugondnoki szolgálat beindítása.

Az igazgató végül arról is beszélt, hogy szolgáltatásaikat szeretnék közelebb vinni a polgárokhoz.

– A község 23 településén élő emberek egy része szociális szükségben él, viszont nem tud beutazni Topolyára. Mi terepi munkát nem végezhetünk, de a helyi közösségekkel és a civil szervezetekkel megpróbálunk megoldást találni erre a problémára – mondta Sztánkó. A problémákról szólva azt is megemlítette, hogy kevés a magyar szakember. Ez gondot jelenthet, mert előfordul, hogy a felhasználó nem tudja pontosan megértetni magát a szociális munkással, fűzte hozzá az igazgató.