2024. szeptember 27., péntek

Ismerjük meg madarainkat

Bemutató jellegű madárgyűrűzés – Madarakban gazdag a Topolyai-tó környéke

Vasárnap délelőtt kíváncsi gyerekeket kellett útba igazítanom a topolyai szélmalomnál. Az Arcus Környezetvédő Egyesület ornitológiai szakcsoportja által szervezett madárgyűrűzésre igyekeztek, amit a strand melletti kiserdőben tartott az egyesület. Az esemény bemutató jellegű volt, az érdeklődők megismerhették a madárbefogás és gyűrűzés folyamatát, valamint számos érdekességet hallhattak a Topolyai-tó partján élő madárvilágról.

Sihelnik József, az Arcus ornitológiai szakcsoportjának vezetője arról számolt be, 2008-ban kezdtek bele a madárgyűrűzési programba, s azóta minden évben rendszeresen kijárnak gyűrűzni, különböző élőhelyekre. A bemutatógyűrűzés helyszíne a csoport egy szokásos helyszíne, ahol bokorlakó és nádi madarakat fognak be. Nyilvános madárgyűrűzést korábban csak egyszer tartott az Arcus, mondta Sihelnik, majd hozzáfűzte, hogy az akcióval azt szeretnék elérni, hogy az emberek közelről megismerjék a madarakat. Sok közülük a környezetünkben él, mégis legfeljebb a hangjukat halljuk.

A szakcsoport nem véletlenül választotta Topolyai-tó partját gyűrűzőhelyszínnek, hiszen számos madár él ezen a területen, mondta el a csoportvezető.

– Ahhoz képest, hogy mesterséges tó, és a környéke is elég jól be van szántva, gazdagnak mondható a madárvilága. Topolya község területén 2000 óta 187 madárfajt regisztráltunk, ebből 160 faj fordul elő a tó környékén. A Krivaja völgye nagyon jó ökológiai folyosó a madarak számára, számos madárfaj erre vonul keresztül. Pl. fekete gólyák is rendszeresen vonulnak a Krivaja-völgyben, noha legközelebb Kopácson, illetve a Gemenci-erdőben költenek – számolt be Sihelnik, majd hozzáfűzte, hogy a Topolyai-tó partja és környéke viszonylag biztonságos terület, ezért kb. 60 madárfaj fészkel itt.

– A vízimadarak közül rendszeres fészkelőnk pl. a búbos vöcsök, a bakcsó, a vörös gém, stb. Ha a gémek megtelepszenek, az azt jelenti, hogy ez egy jó élőhely, amit szeretnek a madarak. Nem mondhatom, hogy nagy  gémtelepünk van, de egy évben itt költött a kis kócsag, ami egy ritka madárfaj. Ez a gazdag madárvilág köszönhető annak is, hogy a tó korábban a Krivajának egy széles kiterjedésű völgye volt, nagy nádas területekkel. A víz felduzzasztása után is maradt annyi nádas, hogy akár a gémek is tudnak itt költeni – mondta el a csoportvezető, majd érdekességként azt is megemlítette, hogy az utóbbi időben a bütyköshattyú-állomány is szaporodásnak indult, már 4-5 pár költ a tó területén.