2024. szeptember 27., péntek

Hoppon maradtak a Žitko munkásai

A topolyai Žitko épülete előtt tiltakoztak a vállalat egykori dolgozói – Negyvenmilliós végkielégítést követelnek a cégtől – Žitko plus, végkielégítés mínusz?

Tegnap délelőtt 9 órakor a Žitko Rt. egykori dolgozói a vállalat bejáratánál gyűltek össze, hogy a megítélt, de ki nem fizetett végkielégítésüket követeljék. Erre az elkeseredett lépésre az elsőfokú bírósági tárgyalás után szánták rá magukat, melyen az ő javukra született ítélet, de pénzt nem kaptak.

Elkeseredésük azért is érthető, mert nem fiatal emberekről van szó, többségük 25-30 évet töltött a cégnél, amely most ilyen mostohán bánik velük. A munkások helyzetét az is bonyolítja, hogy Žitko Rt. szinte csak papíron létezik, ám az újonnan alakult Žitko Plus Kft. az eredeti Žitko Rt. épületeiben és gépeivel tovább folytatja ugyanazt a munkát, amit elődje.

Leopold Vilmos, a tiltakozó munkások egyik vezetője a Žitko Rt. szikicsi részlegében dolgozott. Ő arról számolt be lapunknak, hogy a munkásoknak a tavalyi év során több hullámban mondtak fel. Egy részüknek márciusban, egy másik részüknek pedig július végén.

– A felmondást postán keresztül kaptuk meg a lakcímünkre, és az állt benne, hogy július 31-én megszűnik a munkaviszonyunk, a Žitko pedig kötelezi magát, hogy augusztus elsején kifizetik a végkielégítést. Az egész ügy most e körül forog, mivel még mindig nem kaptuk meg a pénzünket – panaszolta Leopold, majd azt is elmondta, hogy vele egy időben még 44 munkást bocsátottak el. Az ügyet bíróságra vitték, ítélet is született az ő javukra, de eddig mindössze 10 ezer dinárt kaptak tavaly októberben. Leopoldot különösen az dühíti, hogy a végkielégítést a vállalat ajánlotta fel, nem a munkások kérték, és ennek ellenére sem hajlandók kifizetni.

A tiltakozó megmozduláson jelen volt Vesna Stojković ügyvédnő is, aki a Žitko 45 egykori munkását képviseli. Elmondása szerint elsőfokú bírósági ítélet született arról, hogy munkások végkielégítését ki kell fizetni.

– A Szabadkai Alapfokú Bíróság topolyai kihelyezett részlege elsőfokú ítéletében teljes mértékben helyt adott követeléseinknek. Az általunk kért összeg kamattal együtt kb. 40 millió dinár, a személyenként járó végkielégítések összege 100 ezer és 1 millió dinár között mozog. A történet lényege, hogy a Žitko fellebbezett az ítélet ellen, bizonyos megítélt költségek miatt. Úgy gondoljuk, hogy ez mindössze időhúzás, hiszen már született egy hasonló ítélet a Žitko másik 120 egykori dolgozója ügyében. A cég akkor nem fellebbezett, ezért úgy érezzük, hogy diszkriminálja ezeket a dolgozókat – mondta Stojković. Az ügyvédnő arról is beszámolt, hogy számtalan alkalommal próbálták békés úton elintézni az ügyet, de nem hallgatták meg őket. Stojković szerint a munkásokat különösen az dühíti, hogy a közelmúltban bejegyzett Žitko Plus Kft. bérbe vette a Žitko Rt. épületeit és teljes felszerelését, s tovább folytatja a munkát.

– Véleményünk szerint ezzel a tevékenységgel az egykori munkások jogai is sérülnek. Hiszünk ennek az országnak az intézményeiben, és úgy látjuk, hogy elérkezett az ideje, hogy úját állják az efféle cselekményeknek – mondta az ügyvédnő, majd hozzáfűzte: tisztában vannak vele, hogy a másodfokú ítélet is nekik fog igazat adni, de attól tartanak, hogy a Žitko csődbe megy, és akkor nem tudják behajtani követeléseiket. Épp ezért ha kell, akár Belgrádba is elmennek a kormány elé, hangsúlyozta Stojković.

Az ügy kapcsán felhívtuk a Žitko jogi osztályát is, ahol azt a felvilágosítást kaptuk, hogy az már a Žitko Plus Kft. jogi osztálya, és nem a Žitko Rt.-é. A Žitko Rt. nevében egyedül a cég vezérigazgatója jogosult nyilatkozni, aki vélhetőleg Belgrádban tartózkodik. Őt sajnos nem tudtuk elérni.