A topolyai Bethesda Szeretetszolgálat a debreceni Aura Segítő Kutya Alapítvány munkatársainak közreműködésével Állatok szerepe a pedagógiában címmel terápiáskutya-foglalkozásokat és szakmai előadást tartott Topolyán. A Csáki Lajos Általános Iskola kis tornatermében az iskola tanulói és a Bethesda kliensei Alba és Mázli, két golden retriever és Köböl Erikaszegedi gyógypedagógus segítségével a kutyás terápia nyújtotta lehetőségekkel ismerkedhettek meg egy bemutató foglalkozás és az azt követő előadás keretében. Az eseményen több vajdasági testvérszervezet képviselői is jelen voltak. Az Aura Segítő Kutya Alapítvány önkéntese elmondta, a bemutatott játékok részben a szociális képességeket fejlesztik, de mozgás- és kommunikációfejlesztés, valamint a memóriajátékok alkalmával a kognitív képességek fejlesztése is megvalósítható a kutyaterápiával.
– Ha a foglalkozás rendszeressé válik, akkor beszélhetünk állatasszisztált terápiáról, oktatásról pedig, amikor tanórai feladatok elvégzését segítik a kutyák. A kutya vagy bármilyen más állat elsősorban motiválja a gyerekeket a feladatok elvégzésére, az unásig gyakorolt feladatok érdekessé válnak, ami abból ered, hogy természetközeli élménye van a gyereknek. A kutya nem válogat játszótárs és játszótárs között, az egyenlő bánásmód az, ami miatt a gyerekek motiváltak az ilyen foglalkozásokra – fejtette ki Köböl Erika, majd azt is elmondta, hogy, mint tudjuk, „a kutya az ember legjobb barátja”, amit kiegészíthetünk azzal is, hogy talán az ember legrégebbi barátja is. Könnyen tanítható, jól alkalmazkodik, fejlett a kommunikációs készsége. Engedelmes, jól irányítható, ugyanakkor képes dolgozni közvetlen irányítás nélkül is. Előnye még, hogy eredendően társas lény. Szívesen „dolgozik”, örül a feladatoknak, élvezi azokat.
A Bethesda Szeretetszolgálat titkárától, Cipó Rózsától megtudtuk, hogy nagy jelentősége van ennek az akciónak, és a jövőbena napközi keretein belül is szeretnék megszervezni a kutyaterápiát, ebben is úttörőnek számítanak a fogyatékkal élők ügyét felkaroló vajdasági civil szervezetek között. Már van egy hathetes labradorjuk, egy-két éven belül szeretnék kiképezni, és Köböl Erika mindenben a segítségükre van.
Az elmúlt években többször voltak állatkertben, jártak Zobnaticán lovasterápián, a Bethesda napköziben volt akvárium, tengerimalac, teknősbéka, tapasztalták, hogy mindez milyen pozitív hatással van a klienseikre, gyógypedagógusuk pedig ebből a témából írta szakdolgozatát. Minderre alapozva szeretnék az eddigi szolgáltatások mellett az állatasszisztált foglalkozásokat is bevezetni, de a későbbiekben állatasszisztált pedagógiával is szeretnének foglalkozni.