Az Izida két fejlesztése: az üvegház és az akadálymentesítő rámpa (Fotó: Lakatos János)
A fogyatékkal élő gyerekekkel foglalkozó egyesület egy üvegházat és egy akadálymentesítő rámpát épített az idén. A fejlesztések ellenére azonban pedagógushiánnyal küszködnek, amit önerőből nem tudnak megoldani.
Nem vállalt könnyű feladatot magára a bácsfektehegyi Izida Anya- és Gyermekvédelmi Egyesület: fogyatékkal élő gyerekeket és fiatalokat próbálnak integrálni a társadalomba. Papp Júlia elnök szerint egyesületük lassan kinövi a civil szerveztek szerepkörét, s intézménnyé válik. Korábban mindennap, a gazdasági válság hatására ma már csak heti három alkalommal tartanak foglalkozásokat a gyerekeknek. Az ügyesebbek olyan kreativitások közül választhatnak, mint a szövés, gyöngyfűzés, üvegfestés, a többieknek pedig gyógy- és fűszernövényeket termeszthetnek. Erről a programról kérdeztük a vezetőt:
– 2009-ben két sikeres pályázatunk volt, ezek közül az egyik az üvegház-projektumunk. A szociális és munkaügyi minisztérium támogatásával az udvar hátsó részében sikerült felépítenünk egy üvegházat. Itt a gyerekekkel virágokat, gyógy- és fűszernövényeket termesztünk, sőt még laskagombát is. Ebben a programban azok vesznek részt, akik szeretik a természetet, és szívesen gondoskodnak a növényekről. A program részeként kirándulásokon is részt vesznek, hogy minél jobban megismerhessék a természetet. A projektumot a helyi Nikola Đurković Általános Iskolával közösen pályáztuk meg, ezért Kanyó István biológiatanár közös előadásokat tartott az iskola biológiacsoportjának és a mi gyerekeinknek.
* Melyik volt a másik sikeres projektumuk?
– Az oktatótermeink nehezen voltak megközelíthetőek a mozgáskorlátozott gyerekek számára, mivel 50 centiméter szintkülönbség volt a termek és az udvar között. A szociális politikával és népesedésüggyel foglalkozó tartományi titkárságtól az épület akadálymentesítésére kértünk pénzt, és ők támogattak is bennünket. A titkárságtól kapott összeg azonban sajnos nem fedezte az összes munkálat költségét, ezért a Telekom is besegített.
* Mennyibe került a két projektum kivitelezése?
– Az üvegház és az akadálymentesítő rámpa kiépítése összesen 1,2 millió dinárba került, azzal, hogy az üvegház-projektum több dolgot foglalt magába. Többek között 9 hónapig fedezte a gyerekek kirándulásait és az oktatók útiköltségét.
*Fejlesztettek az idén, de emellett gondjaik is akadtak?
– Civil szervezetként nehéz helyzetben vagyunk. A termeink és a munkaeszközeink megvannak, de nincs elég pedagógusunk. Egy olyan embercsoporttal foglalkozunk, amely törődés nélkül nem tudna beilleszkedni a társadalomba. Szeretnénk, ha ezt önkormányzati vagy akár tartományi szinten is észrevennék, mert önerőből már nem boldogulunk. Szükségünk lenne pedagógusokra, akik szakszerűen foglalkoznak a gyerekekkel. Városon, ahol vannak egyetemek, a pedagógushiányt önkéntesekkel meg tudják oldani. Újvidéken a hasonló jellegű szervezetek élnek ezzel a lehetőséggel, falun viszont nincs rá mód. A pedagógushiány enyhítése céljából már pályáztunk a kormánynál inkluzív jellegű oktatásra, de sajnos nem nyertünk. Az országban mindössze 2 óvoda és 4 általános iskola ment át a pályázaton, civil szervezet egy sem. Jelenleg az önkormányzattal tárgyalunk, hogy legalább egy topolyai önkéntes oktatónk útiköltségeit fedezze.