2024. július 17., szerda

A könnyebb beilleszkedésért

A gunarasi általános iskola részt vesz az inkluzív oktatás megkönnyítését célzó DILS-projektumban

Csikós Hermina igazgatónő (fotó: Lakatos János)



A gunarasi iskola 20 kilométeres körzetben az egyetlen iskola, és 156 diák jár ide. A gyerekek közül 24-et érint az inkluzív oktatás, de nem mindannyiuk fogyatékkal élő. Természetesen, nem könnyű az új módszerre való átállás, ezért a gunarasiak jelentkeztek a DILS pályázatára, amin eszközöket nyertek az inkluzív oktatás bevezetésnek megkönnyítésére. A projektumot a Világbank finanszírozza az oktatási minisztérium közreműködésével – tudtuk meg Csikós Herminától, az iskola igazgatónőjétől.

–A pályázat értéke 4 ezer euró, és magába foglalja az eszközvásárlást is, de a hangsúly azon van, hogy a fogyatékkal élő gyerekeket bekapcsoljuk a mindennapi iskolai életbe, és a szülőkhöz is közelebb hozzuk ezt a témát. A projektum keretén belül ez idáig szerveztünk továbbképzéseket, beszélgetést a szülőkkel, ahol tájékoztattuk őket, hogy miről is szól a program. Emellett kerestünk egy testvériskolát, ami a szegedi Fekete István Általános Iskola lett. A téli szünetben az inklúzióval foglalkozó csoport ellátogatott ebbe az iskolába, ahol a hagyományos oktatás mellett vannak külön tagozatok a fogyatékkal élő gyerekek számára. Tapasztalatszerzés szempontjából ez nagyon hasznos látogatás volt – mondta el az igazgatónő. A projektum keretén belül a gunarasi iskola együttműködik a topolyai Bethesdával is. A közelmúltban a Bethesda szakemberi elbeszélgettek a diákok szüleivel, a Bethesda napközibe járó gyerekek pedig látogatást tettek az iskola hetedik osztályában – tudtuk meg Csikóstól. Az igazgatónő arról is beszámolt, hogy az inkluzív oktatás bevezetésének nehézségei is vannak.
– Ezek a gyerekek elég nagy létszámú osztályokba járnak, ahol pl. 27 diák van, és az egy segítségre szoruló gyerek miatt a tanár nem tudja megoldani az óra levezetését. A minisztérium ígérete szerint az iskola pedagógiai asszisztenst kellett volna hogy kapjon, viszont ez még nem vált valóra. Állítólag nincs, aki finanszírozza. Ezt problémát úgy oldottuk meg, hogy az a tanár, akinek épp lyukasórája van, bemegy az órára, és segít a társának. Így elég jól működik a dolog, de az igazi megoldás természetesen a pedagógiai asszisztens lenne – mondta el Csikós. A projektum az iskolaév végén fog lezárulni, és az igazgatónő szerint nagyban megkönnyíti az inkluzív oktatásra való átállást.