Országos, sőt nem túlzás azt mondani, világraszóló sikerként könyvelhetjük el, hogy egy topolyai sakkozó, Márkus Róbert is tagja volt a szerbiai válogatottnak, amely az Európa-bajnokságon nem kis meglepetésre aranyérmes lett. A hír a médiában kissé háttérbe szorította a másik történelmi tényt, miszerint a bajsai Szegi Lajos Ifjúsági Sakk-klub szintén nem kis meglepetésre kiharcolta az első ligába jutást.
Kocsis Gábor, a klub elnöke elmondta, hogy igen fiatal, tíz évvel ezelőtt alapított egyesületről van szó. 2013 novemberében tette ki a faluban a plakátokat, hogy sakkiskolát indítanak. A következő év elején hivatalosan is bejegyezték a csapatot, amely a legutolsó rangfokozatban, a Szabadkai Községközi Ligában kezdte. Gyorsan sikerült azonban felfelé kapaszkodni, igaz, ehhez erősítéseket igazoltak. Az elnök elmondta, hogy az első ligás szerepléshez további erősítést terveznek, de ehhez majd szükség lesz támogatókra is. Visszaemlékezése szerint a második ligába jutást követően a bennmaradást fogalmazták meg célként, ez most így lesz az első ligában is. Kitért arra is, hogy a legfelsőbb rangfokozatban már jelentős anyagi hátteret feltételez a versenyzés, a játékosok és a klub leigazolása, utaztatása kiadásokkal jár. Kiemelte Bacsa Zoltán szerepét, aki csapatkapitányként sokat tett a siker érdekében, a szervezésből oroszlánrészt vállalt, és magánszemélyként anyagiakkal is hozzájárult a feltételek megteremtéséhez. Farkas Tibor és Szalai Kornél nemzetközi mesterek, Balind Nađ Heđeši, Horváth Zsolt és Kecskeméti Árpád FIDE-mesterek, valamint Farkas Sándor, Juhász Bence, Solymosi András, Goran Gabrić és Brko Kler szerepelt a csapatban a második ligás bajnokság során. Mindössze egy vereséget és egy döntetlent jegyeztek, a többi mérkőzést sikerült megnyernie a tízfordulós bajnokság keretében a főleg magyar sakkozókból álló csapatnak.
A klub névadója Szegi Lajos bajsai matematikatanár, aki a múlt század végén a régió egyik legeredményesebb sakkozója volt. Szegi Lajos 1933-ban született Szabadkán, matematika és fizika szakos tanárként a bajsai általános iskolában tanított. 16 évesen Vajdaság ifjúsági sakkbajnoka lett. Fiatalabb korában többször megnyerte Szabadka nyílt bajnokságát. A mesterjelölti titulusig jutott, 1998-ban hunyt el. Közel másfél évtizeddel később róla nevezték el a bajsai sakk-klubot, és emléke előtt tisztelegve emlékversenyt is szerveznek a faluban.