2024. augusztus 29., csütörtök

Ki korán vet, annak sem terem?

Az aszály és a szárazság miatt gyengén termett a kukorica és a napraforgó is

A topolyai és a kishegyesi határban nagyon sok parcelláról betakarították már a napraforgót és a kukoricát is. Vannak olyan területek, ahol már a cukorrépát is felszedték. Összességében azonban igen tarka a kép, hiszen egymás közvetlen közelségében található parcellák is esetenként nagyon eltérő képet mutatnak.

Tomik Nimród, a topolyai községi tanács mezőgazdasági reszortfelelőse elmondta, meglátása szerint a nagyon korán, már március végén vagy április elején bevetett földrészleten jobbak a terméseredmények. A kánikula más érési fázisban érte a korán elvetett napraforgót, ezért olyan esetekben jobbak a terméseredmények. Az eltérés azonban dűlőnként, parcellánként vagy sávonként merőben másmilyen lehet, annak függvényében, hogy mennyi csapadék hullott. A napraforgónál az eddigi eredmények szerint holdanként 9-10 mázsa termés várható. A napraforgónál megfigyelhető, hogy ahol kicsit több eső esett, ott a gyomok is jól fejlődtek, ezért vannak igen gazos parcellák is. A specifikus időjárás miatt nem minden esetben sikerült jól a gyomirtás sem. A kukorica betakarítása hamarosan befejeződik, ez esetben is nagyon tarka a kép. A fajtától, a földrészlet elhelyezkedésétől sok függ, illetve a termelő szerencséjétől, hiszen ha a megfelelő időpontban volt egy kis eső, akkor több termett a területen. Topolyán és környéken 1,5–2 tonnás termésekről szólnak az elbeszélések holdanként. A napraforgó esetében a 9 százalékos nedvességtartalom volt a követelmény, de sok esetben 5 százalékos nedvességűre száradtak a szemek. A felvásárlók általában 40–42 dinárt fizetnek előlegként, a végleges ár nem ismert, de ennél nem várható sokkal több. Azt is elmondta, hogy a topolyai önkormányzat szempontjából a mezőgazdaság a kiemelt ágazatok közé tartozik. Lehetőségeikhez mérten segítik a termelőket. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapon keresztül minden évben vissza nem térítendő támogatásokkal segítik a kistermelőket, családi gazdaságokat. Az idén is ki lesz írva a pályázat több kategóriában. A feltételeket az előző évek tapasztalatai és az egyeztetések alapján határozzák meg. Jó eséllyel szeptemberben megjelenik a pályázat, és az előző évek gyakorlatát követve még az év vége előtt ki is fizetik a támogatásokat.  

Varga Géza, a Topolyai Gazdakör vezetőségi tagja szerint is nagyon tarka a kép, de összességében lesújtó. Növénytermesztéssel foglalkozik, a kishegyesi és a topolyai határban is vannak földjei. A saját ültetésű napraforgója még nem teljesen érett, ezért vár pár napot a betakarítással. Az viszont már látszik, hogy vannak üres szemek a fejekben. Nem emlékszik, és az idősebbek sem, hogy valaha ilyen korán kezdődött volna a betakarítás. Vannak már olyan tapasztalatok, hogy a betakarított napraforgó terméseredménye alig éri el a 400–500 kilogrammot holdanként. Elmondása szerint ilyenkor szokás volt az előző években a földeket előkészíteni a káposztarepce vetésére, de most a földek annyira szárazak, hogy nem lehet megfelelően előkészíteni a magágyat. 

Branko Dudićnak, a topolyai Bácska Földműves-szövetkezet igazgatójának becslése szerint a napraforgó 85–90 százalékát betakarították. A kukorica felét is lekombájnozták már. Felvásárolják a napraforgót, 43,20 dináros előleget fizetnek kilónként érte. Az idei kukoricát 18,90 dinárért vásárolják fel. Tapasztalatai szerint a szokásosnál gyengébb a tengeri minősége. A hektolitersúlya 65–67 kilogramm, holott a jó minőségű kukorica súlya eléri a 72–76 kilogrammot hektoliterenként. Azt is elmondta, hogy a termelőkkel szerződést kötnek az olajrepce termesztésére. A szerződők számára a vetőmagot és a műtrágyát is megelőlegezik, de egyelőre kevés az érdeklődő. Ennek oka véleménye szerint, hogy a földek nem alkalmasak a magágy előkészítésére, ezért a termelők sem tudják pontosan, hogyan alakítsák a vetésforgót.  

Nyitókép: Közép-Bácskában a napraforgó 85–90 százalékát és a kukorica felét betakarították (Fotó: Tóth Péter)