2024. július 18., csütörtök

Sztrájkban a közvállalatok dolgozói

Zoran Radosavljević, a sztrájkbizottság elnöke azt nyilatkozta, hogy a dolgozók szociális, nem pedig politikai megindíttatással vonultak az utcára
A dolgozók nem zárták ki a tüntetés radikalizálásának lehetőségét sem (Fotó: Ótos András)
Újvidéki közműhálózati forradalom, A közműhálózati dolgozók is szavaznak stb. feliratú táblákat vittek a tüntetők, s a polgármestert tolvaj jelzővel illették (Fotó: Ótos András)

A város illetékesei és a dolgozók közötti megbeszélések nem jártak eredménnyel, a tárgyalások ma folytatódnak, de valószínűnek tűnik, hogy az önkormányzat nem fog engedményt tenni. Tegnap reggel a Szabadság térre kivonultak azok a munkások, akik nélkülözhetők a közvállalatok minimális tevékenységének elvégzésében, követeléseiket Igor Pavličić polgármesternek címezték. A városban tehát menetrend szerint közlekednek az autóbuszok, a lakásokat zökkenőmentesen fűtik, a szemétkihordás is nagyjából a terv szerint történik, de ha a tizenöt újvidéki közvállalat (a sztrájkhoz nem csatlakozott mindegyik cég minden munkása) dolgozóinak és az önkormányzatnak továbbra sem sikerül zöld ágra vergődniük, a sztrájk egész biztosan kihatással lesz majd a város működésére, noha ez sem a sztrájkolók, sem az önkormányzat szerint nem valószínű. A minimális munkatevékenységek arányát ugyanis korábban 50-70 százalékban szabták meg, a dolgozók tehát kötelesek elvégezni szinte minden közművekkel kapcsolatos teendőt.

A munkabeszüntetők három fő követeléssel gyűltek össze tegnap a téren: béreik maradjanak azon a szinten, mint 2009-ben, folytatódjanak a tárgyalások a kollektív szerződésekről, továbbá azt követelik, hogy a közvállalatokban hagyjanak fel az ésszerűtlen kádertoborozás, azaz az új dolgozók indokolatlan munkaviszonyba állításának gyakorlatával. Zoran Radosavljević, a sztrájkbizottság elnöke azt nyilatkozta, hogy a dolgozók szociális, nem pedig politikai megindíttatással vonultak az utcára. Szerinte a bérmassza csökkentésére azért volt szükség, hogy ezáltal leverjék a közvállalatok értékét, és így „előkészítsék a terepet” azok számára, akik a közeljövőben megvásárolják majd ezeket. A sztrájkkal tehát a polgárok érdekeit is védik, ugyanis egy új, a mostanihoz képest sokkal drágább kommunális díjszabást egész biztos nem szeretnénk, reméli, hogy az újvidékiek megértést tanúsítanak majd irántuk! A sztrájkolók azt javasolták, hogy a közvállalatokban csak azoknak csökkentsék a bérét, akik sokat keresnek, és hogy a rendelet ne a fizetések automatikus lefaragását lássa elő, erről azonban még csak szót sem ejtettek a megbeszélések során.

Az önkormányzat illetékesei úgy vélik, hogy a munkabeszüntetésre „most és ilyen körülmények között” éppen senkinek sem volt szüksége, az általános pénzügyi helyzet miatt valószínűtlennek tartják, hogy a közvállalati dolgozók béreit visszaállíthatják a korábbi szintre. Igor Pavličić kijelentette, hogy mindenről beszélgethetnek, csak a bérek szintjének visszaállításáról nem, ugyanis csak így enyhíthetik a világválság következményeit. Az intézkedésnek köszönhetően a városi költségvetés 520 millió dinárral bővül, ezt a pénzt beruházásokra fordítják. A polgármester emlékeztetett arra, hogy a válság következményeit mindannyiunknak egyformán kell vállalnunk, a közvállalatok vezetőségeinek adott az a lehetőség, hogy a rendelkezésükre álló bérmasszát a dolgozók eredményei és sikerei alapján osszák szét. Saša Igić alpolgármester tegnap ellátogatott a Čistoća közvállalatba és a SPENS-be, személyesen akart meggyőződni arról, hogy a közvállalatokban az előállt helyzetben is tiszteletben tartják a törvényes munkaminimumot, és hogy a sztrájk nem lesz kihatással a polgárokra. A köztisztasági közvállalatból közölték, hogy a szemeteskonténereket fele annyi kamion üríti, mint egyébként (összesen 17), az utcákat a munkások 20 százaléka takarítja. A délutáni műszakban nem hordják ki a szemetet, így a telepi lakók szemeteskukáit nem ürítették ki. A szemétkosarakat csak a város központi részeiben ürítik.