2024. július 16., kedd

Enyhén büntetjük az erőszakoskodókat

Az újvidéki képviselő-testület épületében tegnap tartották meg az Erőszakmentes Élet hálózat évzáró konferenciáját, az értekezlet témája a nők elleni erőszak volt, pontosabban az, hogy miként lehetne nemzetközi keretet adni a nőket érő erőszak megelőzésére tett törekvéseknek.

Muškinja Heinrich Anikó tartományi ombudsnő kijelentette, hogy a Szerbiában végbe menő, családon belüli erőszak ténye még mindig nem eléggé világos, az erőszakoskodók ellen bevezetett büntetőpolitika pedig nem eléggé hatékony. A családon belüli, és a nők ellen elkövetett erőszakot kezelő törvényes előírások – elméletben – jók, de a gyakorlatban alkalmazásukat gyakran mellőzik. Szerbiában az idén gyilkosságok is történtek családon belüli erőszakos viselkedés következményeként.
– A statisztika szerint a családon belüli erőszakos viselkedés Szerbiában nem csökken, sőt! Megtörténhet azonban, hogy ez csupán annak a következménye, hogy a sértettek felbátorodtak, és gyakrabban jelentik fel bántalmazóikat, mint korábban, az ilyen feljelentések száma azonban még mindig nagyon kicsi Szerbiában. Az áldozatok védelmére országunkban biztosítottak a jogi és az intézményes keretek, a törvények léteznek, kérdés azonban, hogy megteszünk-e mindent az ezekben foglaltak megvalósításáért? Az is nyitott kérdés, hogy a családon belüli erőszak tényére miként tekintenek a szomszédok, a rokonok, az ismerősök... Még mindig tabunak számít, mások személyes problémájaként tekintünk rá, nem pedig társadalmi gondként kezeljük – mondta az ombudsnő, majd megemlítette, hogy Szerbiában még mindig csak nagyon kevés bírósági eljárás indul családon belüli erőszakos viselkedés bűncselekményének tárgyában.
– A bántalmazott feleségek, családtagok csak nagyon ritkán tesznek bűnvádi feljelentést, szerintem az illetékes igazságszolgáltató szervek nem tulajdonítanak kellő jelentőséget ennek a gondnak – az erőszakoskodókat enyhén büntetik, így példát sem statuálunk azoknak, akik esetleg hajlamosak az erőszakos viselkedésre – mondta Muškinja Heinrich Anikó.
A konferencia keretében Nadia Ćuk, az Európa Tanács belgrádi irodavezetőjének a helyettese kijelentette, hogy a családon belüli erőszak az egyik „központi európai témát” képezi.
– Hazánkban – sajnos – az ilyen viselkedés még mindig halkan, észrevétlenül történik, ez pedig annak a következménye, hogy a családon belüli erőszakot sokáig úgy kezelte a társadalom, mint a családok magánügyét – mondta az irodavezető.
Aleksandar Jovanović képviselő-testületi elnök emlékeztetett arra, hogy Újvidéken működik Biztonságos Ház bántalmazott nők számára, nyitottak egy ilyen létesítményt erőszakos viselkedés áldozatává vált gyermekek számára is. Működtetnek egy házassági- és családi tanácsadó szolgálatot is, ez utóbbi jó eszköz a családon belüli erőszak elleni harcban. Szerinte a családon belüli, a feleségek ellen elkövetett erőszak ellenszerét csakis a nők anyagi önállósítása jelentheti.