2024. augusztus 2., péntek

Az ősz színeiben

A városi kertészet közvállalat dolgozói fokozott figyelmet fordítanak a Janko Čmelik utcai ámbrafasorra.
Ebből a rendkívül dekoratív, eredetileg Amerikából származó fafajtából 40 facsemetét neveltek a Városi Kertészet faiskolájában, innen 2012-ben átkerültek a Heréskertbe, a Janko Čmelik utcába, ahol a kiöregedett fasor helyére ültették őket.

Az ámbrafa olyan lombhullató fa, amelynek koronamagassága 6–12 méter, levelei juharszerűek, ősszel sötétlilára, lilásbarnára, narancssárgára, pirosra és sötétvörösre színeződnek. A fák a Janko Čmelik utca látványosságának számítanak, ősszel hűen tükrözik az évszak hangulatát.

A rendszeres öntözés mellett számos más helyen a városban, így a parkokban is lombtrágyáznak a kertészek. A lombkoronán keresztül, permetezéssel adják meg a fáknak az alapvető tápanyagokat, olyan elemeket, amelyek fokozzák vitalitásukat, serkentik a táplálékfelvevő képességüket és fejlődésüket. Ez a táplálási módszer megfelelő mennyiségű nitrogént és ásványi anyagokat is nyújt, amelyek segítik a levéltömeg, a gyökérrendszer és a fa fejlődését. A kifejlett fáknak vasat is adnak, ami nagyon fontos komponense a klorofillnak. A klorofilltermelés serkentése hozzájárul a fotoszintézis folyamatának fokozásához, mindez egészségessé és zölddé teszi a növényeket.

– Újvidéket zöldellő városként ismerik, hiszen jellegzetes fasorok díszítik az utak mentét. A fákkal szegélyezett utcák létezése fontos formája a városi tájkép egyediségének. A fás utcák nyáron enyhítik a hőséget, növelik, kedvező mértékűvé teszik a levegő relatív páratartalmát, jelentősen csökkentik a zajszintet, és pozitívan befolyásolják, azaz csökkentik az utca és a közvetlen környezet légszennyezettségét – mondta Danijela Andrić, a Városi Kertészetben a növényzet neveléséért, karbantartásáért és előállításáért felelős igazgatóhelyettes.

A Janko Čmelik utcában található ámbrafasor nem az egyetlen facsoport, amely a Városi Kertészet faiskolájából került ki. Az első ámbrafacsemeték már 2005-ben megérkeztek a közvállalat faiskolájába, itt felnevelték, majd a Bata Brkić utcában ültették el őket.

– Az első tenyészidőszakban az ámbrafa eléri az 5–10 cm magasságot. Az ősszel vagy télen elvetett magok tavasszal kelnek ki. A magoncok nevelését az első és a második évben elvégzik, majd minden évben egyre nagyobb cserepekbe helyezik át a kiültetés pillanatáig, ahol aztán a szállításra kész állapotig ápolják. Mivel a fák nevelése generatív, azaz magokat ültetünk, bizonyos különbségek vannak az őszi levelek színében, habitusában, méretében és a levelek fogazatában is, akárcsak a termés méretében és alakjában. Ez annak a következménye, hogy a növényeket nem „klónozzuk”. Ez dekoratív előny, ősszel valódi „rapszódiával” örvendeztet meg bennünket a lombok sárga, narancs, rózsaszín, piros, bordó, lila színű kombinációja – emlékeztet Andrić.

Az elmúlt 19 év alatt a szülőmagokból több száz palánta termett a vállalat faiskolájában, melyek most Újvidék utcáit díszítik.