A Péterváradi várban lévő múzeumban tegnaptól tekinthető meg a Városi Múzeum, a Városi Levéltár és a Kövirózsa Ház szervezésében megnyílt Újvidék híres hölgyei című kiállítás.
A tárlat megálmodóinak elképzelése szerint 21 pannón ugyanennyi személyiség látható, valamint néhány, olyan eszköz is, amelyek egykoron híres, újvidéki hölgyek tulajdonát képezték. A kiállításon fotókon tekinthető meg Draga Spasić, Melanija Bugarinović, Milica Stojadinović Srpkinja, Nada Micić Pakvor, Florika Štefan, Kornelija Rakić, Isidora Sekulić, Mileva Marić Einstein, Sofija Sonja Marinković, Jelena Kon, Savka Subotić, Milica Tomić, Marija Trandafil, Véger Mária, Böhm Livia Lilike, Jelena Jovandić, Micsatek Erzsike, Anica Savić Rebac, Vera Pavlović, Zlata Markov Baranyi és Olga Hadžić élteműve.
A tegnapi eseményen többek között Miloš Vučević polgármester is jelen volt, aki elégedettségének adott hangot amiatt, hogy a kiállítás szervezőinek köszönhetően most átérezhetjük a kimagasló, újvidéki nőknek az életútját. A tárlat emlékezteti a látogatót a város lelkületére és arra is, hogy a hölgyek mekkora hatással voltak rá. – A kiállítás közismert személyek életét mutatja be, olyanokét, akik különböző történelmi korszakokban éltek és alkottak. Ez egy szimbolikus köszönet napjaink hősnőinek, az egészségügyben és az oktatásban dolgozóknak, a rendőrség és a katonaság kötelékeiben tevékenykedőknek, valamint a kommunális részlegben és a sajtóban dolgozó hölgyeknek is. Jobban kell törekednünk a nők gazdasági erősítésére is, meg kell akadályoznunk az olyan kényszerhelyzet kialakulását, amelyben a hölgyeknek tűrniük kell! A politikában egyre többen vesznek részt, de ezt nem a törvény által előírt kötelezettségként kell értelmeznünk, hanem tudomásul kell vennünk, hogy ez a hölgyek munkájának eredménye – hangsúlyozta Vučević.
Petar Đurđev, a Városi Levéltár igazgatója elmondta, hogy nagyon összetett munka volt megnevezni azokat, akikkel a tárlat foglalkozhat, ugyanis sokkal többen lennének azok, akik ezt megérdemelnék. – Feldolgoztuk Újvidéknek szabad királyi várossá történő nyilvánításától kezdve a XX. századig terjedő történelmi időszakot. Az volt a szándékunk, hogy rövid életrajzi leírással, képekkel és eredeti tárgyakkal bemutassuk, a nők mennyire számítanak a család és az állam, továbbá városunk tartóoszlopainak – mondta Đurđev.