2024. július 18., csütörtök

Igazi kuriózum a szemnek

Képek távoli országokról, népekről
Szombaton volt a megnyitó

Augusztus folyamán a Városi Múzeum képtárában a maga nemében minden tekintetben rendhagyó kiállítást tekinthetnek meg a zentaiak. Szombaton nyílt meg ugyanis a Brazília és Indonézia – a strukturalizmus bölcsője elnevezésű fotógaléria.

A kiállítás anyagából

A képanyag felét Claude Lévi-Strauss belga szociológus, etnológus és antropológus, a strukturalista mozgalom fő teoretikusa készítette. A múlt század harmincas éveiben, az Amazonas vidékén, Mato Grossóban készített fotók kihalt, illetve kihalófélben lévő népcsoportokat ábrázolnak. A kiállítás másik részében látható fényképeken keresztül a világ egyik legszebb országába, Indonéziába látogathat el a nagyérdemű. A múlt század negyvenes éveinek végén készült fotók a Buru, a Roti és a Timor szigetek lakosait ábrázolják. Ezeket egyébként e tárlaton mutatták be először a széles közönségnek. A kiállítás anyagát Vivod Mária, az újvidéki születésű antropológus strasbourgi kutatóegysége állította össze Lévi-Strauss születésének a 100. évfordulója alkalmából, amiről tavaly emlékeztek meg. A zentai tárlatot maga az alig harmincéves tudós nyitotta meg.

Egyébként Lévi-Strauss az ún. primitív népek kultúráját tanulmányozta, kivált ezeknek az archaikus társadalmaknak a nyelvi és kommunikációs rendszerét és vallását vagy vallásait. A tudós kutatásai során arra a következtetésre jutott, hogy a valóság és a nyelv – amely lényegében a valóság grammatikai értelmezése – különös, logikán kívül kapcsolatban is van egymással, sajátos jelentéssel bír, s mintegy „külön életet él”. Leegyszerűsített formában ugyan, de ez a strukturalizmus lényege is.

A kiállítást augusztus 31-éig tekinthetik meg az érdeklődők.