2024. július 18., csütörtök

Sokat keresnek-e a tisztségviselők?

A zentai hatalmi koalíció továbbra is „ellenkezik” a Magyar Nemzeti Tanáccsal
A polgármester asszony a „bérlistával” (Fotó: Horváth Zsolt)

Minden jel szerint folytatódik a zentai iskolák iskolaszékeibe, illetve a Thurzó Lajos Közművelődési Központ igazgatóbizottságába történő kinevezések kapcsán kialakult hercehurca, mivel a községi képviselő-testület csütörtöki, rendkívüli ülésén sem sikerült kinevezni az összes iskolaszéki, illetve igazgatóbizottsági tagot. Az összejövetelen ugyanis az MNT által javasolt kilenc személyből három nem kapott bizalmat a hatalmi koalíció részéről.

A többségben lévő demokrata, vajdasági ligás és MPSZ-es képviselők először Kormányos Katona Gyöngyinek a közművelődési központ igazgatóbizottságába való kinevezését utasították el. A Magyar Nemzeti Tanács által javasolt jelölt mellett 11-en szavaztak, ellene 3-an, 13-an pedig tartózkodtak.
Kállai Mariannak és dr.Illés Fogarasi Teodórának a Zentai Gimnázium iskolaszékébe való kinevezését egyhangúlag elfogadta a testület, s úgyszintén egyhangúlag zöld utat kapott Kálmán Zsuzsannának és Tóth Eleonórának a kinevezése a Stevan Mokranjac Alapfokú Zeneiskola iskolaszékébe. A Stevan Sremac Általános Iskola iskolaszékébe szükséges két tag közül csupán Pósa Sós Teodórát nevezték ki a képviselők, Varga Viktor kinevezését viszont elutasították. A Közgazdasági és Kereskedelmi Középiskolába úgyszintén csak egy személynek, dr.Surján Gusztávnak szavaztak bizalmat, Vatai Zsuzsanna kinevezését viszont elutasították a hatalmon lévő képviselőcsoportok.
Az ülés során parázs vita alakult ki a Zenta község szerveibe, szervezeteibe és hivatalaiba megválasztott, kinevezett és tisztségbe helyezett személyek keresetéről szóló rendeletjavaslat kapcsán is. Širková Anikó, a község polgármestere a rendeletjavaslat megvitatását azzal indokolta, hogy e hónap közepén lépett érvénybe egy kormányrendelet, amely új módon szabályozza az e személyek fizetésének elszámolásához szükséges szorzószámokat. A polgármester elmondta, hogy ez a rendelet vonatkozik a közigazgatásban dolgozók kereseteire is, viszont itt egyszerűbb az eljárás: ezt a közigazgatás vezetőjének kell elvégeznie. A polgármester megjegyezte: az új rendelet értelmében minimális mértékben csökkenni fog a tisztségviselők fizetése. Példaként felhozta, hogy a saját fizetése 400 dinárral lesz kevesebb.
A rendeletjavaslat kapcsán az ellenzék többek között azt kifogásolta, hogy a szabályozással a legnagyobb gond az, hogy a zentai vezetőség a tisztségviselők estében a törvény által adott lehetőségeket teljes egészében ki akarja használni, a közigazgatásban dolgozók irányába viszont minimalizálva értelmezik ugyanezt. Vagyis az alkalmazottak esetében az alsó, a tisztségviselők esetében pedig a felső határértékeket és stimulációs értékeket alkalmazzák, ugyanakkor a szabályzat újabb három fizetett tisztségviselő alkalmazását is előirányozza. A képviselők, ha már a témánál tartottak, a tisztségviselői fizetésekről konkrét számokkal is előrukkoltak. Az egyik ellenzéki képviselő ugyanis elmondta, hogy az ő számításai alapján a polgármester és a községi közigazgatási vezető csupán az alapfizetést és a holtmunkát figyelembe véve a járulékokkal együtt havonta kb. 156000, illetve 135000 dinárjába kerül a községnek. A vádakra reagálva Širková Anikó többek közt elmondta, hogy nem vesznek fel új polgármesteri tanácsadót, s megjegyezte, hogy ez a lehetőség a község statútumában is megtalálható, viszont ennek megvitatása során ez valószínűleg elkerülte az ellenzék figyelmét. A polgármester elmondta azt is, hogy mivel a statútumban is benne van ez a törvény adta lehetőség, akkor ebbe a szabályzatba is be kellett építeniük. A polgármester ugyanakkor elővett egy táblázatot, amely elmondása szerint a községi tisztségviselők fizetését tartalmazta, s megjegyezte, hogy a községi közlönyben publikálni fogják az előző önkormányzatok polgármestereinek és tisztségviselőinek a fizetéseit is. Elárulta, hogy az ő alapfizetése a holtmunkával együtt 85437 dinár havonta. Az alpolgármesternek 82540 dinár az alapkeresete. A képviselő-testület elnökének holtmunkával együtt 82245 dinár az alapbére, a községi tanácstagoké pedig 69000–74000 dinár, attól függően, hogy hány szolgálati évük van.
A rendeletjavaslat mellett végül 16-an szavaztak, ellene pedig 11-en, így elfogadták.