2024. szeptember 1., vasárnap

Ugat, vagy nem ugat…

Mi van, ha a szomszédot zavarják a kutyáink?
Renkó Béla e kis testű fehér kutyák tenyésztésére adott be kérelmet (fotó: Horváth Ágnes)

A zentai Fodor Sándor a községi környezetvédelmi felügyelőséghez fordult, mert állítása szerint a szemben lakó szomszédja, Renkó Béla, túl sok kutyát tart, és az ugatás, a vonyítás zavarja a környék lakóit, de legfőképpen őket. A községi határozat szerint Zentán egy udvarban két kutya tartható, ha valaki kutyafarmot akar működtetni, ahhoz engedély kell. A két szomszéd viszonya nem felhőtlen, néhányszor már a rendőrség is kint járt náluk.

A zentai Pipacs utcában lakó Fodor Sándor, és felesége, Ilona arra panaszkodnak, hogy a szemközti szomszédnak, Renkó Bélának a kutyái zavarják a nyugalmukat. Állításuk szerint a szomszéd legalább 8–10 kutyát tart, és azok csaholásától, vonyításától képtelenek pihenni. A probléma nem új keletű, állítólag már legalább másfél éve kérik a szomszédot, csináljon valamit, hogy ne hangoskodjanak a kutyák.

– Kezdetben szép szóval kértük, de úgy látszik, nem ér semmit. Úgy érezzük, már a mi bosszantásunkra hergeli a kutyákat. Renkó nem lakik itt, csak a kutyáit tartja ebben az udvarban. Mi nem vagyunk az állatok ellen, nekünk is van három kutyánk, de azok csöndben vannak – mondta Sándor.

– Én szívbeteg vagyok, ráadásul az idegállapotom is gyenge – vette át a szót Ilona – ezért nyugalomra lenne szükségem, de ettől az állandó hangzavartól már szinte megbolondulok. Nincs egyetlen egy nyugodt napunk se, bent a szobában is folyton a kutyákat kell hallgatnunk, mert még a televíziót meg a rádiót is túlugatják – panaszolta az asszony.

Fodorék állítását két szomszéd is megerősítette. Sándor már a környezetvédelmi felügyelőséget is kihívta. Most arra várnak, hogy a felügyelőség nyomására javulni fog a helyzet. Az elmúlt másfél évben egyébként már a rendőrség is megfordult náluk néhányszor, állításuk szerint egyszer ők hívták ki, mert a szomszéd megfenyegette őket, de olyan is volt, hogy Renkó jelentette fel őket zaklatásért.

Renkó Béla elmondta, hogy kutyafarmot akar létesíteni, már el is indította a folyamatot a belgrádi Kennel Klubnál, így 2–3 hónap múlva meglesz hozzá az engedélye is. Azt mondta, megfelelő körülmények között tartja a kutyákat, senkinek sem lehet rájuk panasza.

– Fodorékat minden zavarja, folyton rám küldik a felügyelőket meg a rendőrséget. Egyébként nekik nemcsak velem van bajuk, hanem másokkal is. A ház, ahol a kutyákat tartom, a város szélén van, igaz, hogy Fodorék szemközt laknak, de harminc méterre van a házuk az enyémtől, úgyhogy nem hiszem, hogy nagyon zavaró lenne a kutyák hangja – magyarázta Renkó.

A községi kommunális osztálytól nem kaptunk információt arra vonatkozóan, hogy hol tart a két szomszéd ügye, de azt elmondták, hogy mit tartalmaz a kutyák tartására vonatkozó községi határozat.

Eszerint egy családi házban legfeljebb két kutyát lehet tartani, és azok kölykeit négy hónapos korukig. A kutyának a szomszéd lakóépületétől minimum tíz méter távolságra kell lennie, és ugatásával nem szabad zavarnia a szomszédok nyugalmát. Ha egy házban engedély nélkül kettőnél többet tartanak, és erre a szomszédok panaszt tesznek, akkor a községi felügyelőség kivonul a helyszínre, ad az illetőnek némi haladékot arra, hogy eltávolítsa a kutyákat, vagy olyan helyre rakja őket, ahol nem zavarják a szomszédokat. Ha újabb panasz érkezik a tulajdonosra, akkor a községi felügyelő szabálysértési eljárást indít ellene. A büntetés 2500-tól 75 000 dinárig terjed. Mostanában tömbházban is divat kutyát tartani. Egy lakásban egyetlen kutya tartható, de csakis úgy, ha a lakóközösség minden tagja beleegyezését adja. A tanyákon öt kutya tartását engedélyezik.

Ha valaki kutyatenyészetet akar üzemeltetni, annak először a szerbiai Kennel Klubhoz kell fordulnia hivatalos papírért arról, hogy melyik faj tenyésztője, azután a községtől kell környezetvédelmi engedélyt kérnie. Az engedély kiadásakor a felügyelőség felméri, megvan-e az előírt távolság a szomszéd lakóépülettől, megfelelő higiéniai körülmények között tartja-e a kutyákat, be vannak-e oltva, illetve úgy tartja-e őket, hogy másokat nem zavarnak. Ha az illető ezek közül minden előírásnak eleget tesz, akkor tenyésztheti a kutyákat.