2024. szeptember 2., hétfő

A megbánás előszobája

Zentán a hétvégén három napos szemináriumot tartottak arról, hogyan kerülnek a gyerekek összeütközésbe a törvénnyel

A kilencvenes évek adataihoz viszonyítva csökkent a kiskorú bűnözések száma, de sajnos egyre fiatalabbak az elkövetők, és meglepően sok közöttük a kislány – hangzott el a hétvégén Zentán megtartott szemináriumon. A szakmai összejövetelt a belgrádi székhelyű Amity, a barátság ereje nevű szervezet rendezte az Unicef szorgalmazására.

A szemináriumon zentai, óbecsei, magyarkanizsai és prokupljei szakemberek vettek részt, vagyis azon településekről érkeztek résztvevők, melyekben kidolgozták és alkalmazzák a gyermekjóléti akciótervet. A szeminárium résztvevői között voltak iskolapszichológusok, bírók, jogászok, közvádlók, szociális munkások és tanárok. A képzésen több szempontból közelítették meg a problémát. Megvizsgálták a törvény oldaláról, foglalkoztak azzal, milyen szerepe van a családnak a kiskorú bűnözés kialakulásában, illetve azzal, hogyan kell ezeket a gyerekeket a törvénybe ütközés után kezelni. Zsíros Jankelić Anikó, a zentai gyermekjóléti akcióterv vezetője elmondta, hogy nagyon hasznos dolgokat tanultak, és ezeket itt Zentán is alkalmazni fogják:

A lányok között is sok a kiskorú bűnöző – hangzott el a tanácskozáson (Horváth Ágnes felvétele)

– A kiskorú bűnözés egyik fontos pontja, hogy a bűncselekmény elkövetése után hogyan kezeljük a gyereket. Lényeges, hogy a kár megtérítésére helyezzük a hangsúlyt, és ne arra, hogy a gyermeket végleg leírjuk, és bűnözőként tartsuk nyilván. Ha a kiskorú tanulságot tesz arról, hogy megbánta tettét, akkor valamilyen társadalmilag hasznos munkával kell fizetnie téves cselekedetéért. Ez a büntetési mód arról szól, hogy adjunk a gyereknek még egy esélyt. Az ilyen gyerek dolgozhat valamilyen civil szervezetben, segíthet valamilyen humanitárius munkában. A lényeg, hogy ingyenes munkájával fizessen tettéért. Ez a módszer hatásosabb, mint a szigorú büntetés, jobb a gyermeknek, mert esélyt kap a társadalomtól. Zentán mi is összeírjuk azokat a szervezeteket, melyekben ilyen társadalmilag hasznos munkát tudnak végezni a törvénybe ütköző kiskorúak.

Nadežda Satarić,az Amity igazgatóbizottságának elnöke elmondta, hogy Szerbiában egyelőre még nincs olyan adatbázis, melyben fel lenne tüntetve a kiskorú bűnözők száma, és bűncselekményeik fajtája:

Nadežda Satarić

– Külön nyilvántartást vezetnek a bíróságok, a szociális védelmi központok és a rendőrség, de összesített adatunk még nincs. Annyi azonban bizonyos, hogy a kilencvenes évekhez viszonyítva csökkent a kiskorú bűnözők száma. Az viszont elrettentő, hogy egyre fiatalabbak kerülnek összeütközésbe a törvénnyel, és egyre több a lány közöttük. Egyáltalán nem lehet azt mondani, hogy fiúk körében jellemző a kiskorú bűnözés, a lányok is képesek szörnyű cselekedetekre. Ezek a gyerekek mind viselkedési problémákkal küzdenek, úgyhogy a társadalomnak nagyon oda kell rájuk figyelnie.