2024. szeptember 1., vasárnap

Tudomány-népszerűsítés a kémia éve jegyében

Kárpát-medencei kémiatábort tartottak Zentán
Szórád Endre látványos kísérleteket mutatott be

A kémia nemzetközi éve és Marie Curie Nobel-díj-átvételének századik évfordulója alkalmából tartották meg Zentán a hétvégén a III. Kárpát-medencei kémiatábort. A negyvenöt általános és középiskolás diák részvételével lezajlott háromnapos eseménynek a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium adott otthont. A tábort a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és a Bolyai Farkas Alapítvány szervezte.

A résztvevők főként középiskolások voltak, akik között idén először általános iskolás diák is volt. Azok a tanulók kaptak meghívást, akik a Curie-versenyeken a legjobban teljesítettek. Mivel Curie-versenyt Magyarországon, Erdélyben és Vajdaságban is szerveznek, így a részvevők ezekből a régiókból érkeztek.

Szórád Endre, a tábor vezetője elmondta, a gyerekek rangos előadóktól hallhattak újdonságokat a kémia világából, így a többi között a budapesti Semmelweis Egyetemről, a budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről, a Szegedi Tudományegyetemről és az Újvidéki Egyetemről is érkeztek előadók.

– Olyan érdekes témákról volt szó, mint az atommag, a tiltott anyagok, a gyógyszerkutatás, a szennyvizek toxikológiai vizsgálata, és még sorolhatnánk. A diákok természetesen a látványos kémiai kísérleteket szeretik a legjobban, így azokból sem volt hiány. Mivel a nehezebb tantárgyak közé tartozik, a kémia sajnos válságban van, ezért is fontosak az ilyen táborok, ahol megszerettethetjük a diákokkal ezt a tudományterületet. Magyarországon már megkongatták a vészharangokat, hiszen lassan szakemberhiány lesz. Mivel ez Vajdaságra is érvényes, mindent megteszünk ennek az érdekes és szép tantárgynak a népszerűsítéséért – mondta Szórád Endre.

A tábor résztvevőitől csak jókat hallottunk, mindannyian dicsérték az előadásokat, a kísérleteket, hangsúlyozva, nagyon jól érezték magukat Zentán, ezért jövőre is szívesen visszajönnének.

Fülöp László, Püspökladány: –Én már a tavalyi táborban is itt voltam, akkor is és most is nagyon jó volt. A kísérletek és az előadások is tetszettek. A középiskolában ugyan angolt tanulok, mégis a kémia a kedvenc tantárgyam, azon belül is az analitikai és a szervetlen kémia. Úgy tervezem, hogy vegyészeti egyetemen fogok tovább tanulni.

Mátéffy Kornél, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium: –Néhány társammal segítettünk Szórád tanár úrnak a szervezésben, sőt diákelőadásokat is tartottunk. Nagyon igyekeztünk, hogy ez a tábor még jobb legyen, mint a tavalyi, és szerintem ez sikerült is. Voltak nagyon érdekes előadások, ilyen volt pl. a japán atomreaktor-katasztrófáról szóló, de a kísérletek is nagyon lekötötték a résztvevőket. A kémiát azóta szeretem, amióta általános iskolában elkezdtük tanulni. Sokan nehéznek tartják ezt a tantárgyat, de ha valaki szereti, az a kihívást látja benne, nem a nehézséget.

Lőrincz Orsolya, Barót: –Nagyon örülök annak, hogy itt lehettem a táborban, mert nagyon sokat tanultam, új barátokra tettem szert, és a város is nagyon tetszett. Környezetvédelmi szakon tanulok, és a kémia a kedvencem, ezért a jövőben is ezzel szeretnék foglalkozni. Leginkább a gyógyszeripar érdekel, ezért valószínűleg olyan egyetemet választok majd, ahol ezt tanulhatom.