2024. július 18., csütörtök

Módosították az ösztöndíjakról szóló határozatot

MAGYARKANIZSAI KÉPVISELŐ-TESTÜLET

A magyarkanizsai képviselő-testület tegnapi ülésén napirenden szerepelt a községből származó hallgatók ösztöndíjazásáról szóló rendelet módosítása és kiegészítése. A javaslat arról szólt, hogy a rendelet rögzítse, a jövőben az ösztöndíjak számáról, illetve a havi összegéről a pályázat kiírása előtt, a községi költségvetéssel összhangban a polgármester döntsön, ami persze feltételezi azt is, hogy előtte a község első emberének egyeztetnie kell a pénzügyekben illetékes közigazgatási szervezeti egységgel. A javaslatban külön kitértek arra is, hogy az elkövetkezőkben kizárólag akkreditált egyetemek hallgatói részesülhetnek ösztöndíjban. A közoktatási bizottság javasolta, hogy azok is kapjanak ösztöndíjat, akik már máshonnan ilyesmire jogosultságot szereztek, emellett a módosításban előírták az ösztöndíjasok kötelezettségeit, illetve azokat az eseteket is, amikor a felvett ösztöndíj összegét a pályázó köteles visszatéríteni. Az egyik módosítás szerint azok a jelöltek, akik nem anyanyelvükön folytatják a tanulmányaikat, pluszpontot kapnak a kérelmek elbírálása során. Ez utóbbival kapcsolatban Kávai Szabolcs, a Magyar Koalíció képviselője azt az apró módosítást javasolta, hogy a szöveg úgy szóljon, hogy a jelölt pluszpontot kap az elbírálás során, amennyiben az egyetemi tanulmányait nem ugyanazon a nyelven folytatja, mint amelyiken az általános és középiskolát elvégezte. Javaslatát azzal indokolta, hogy az anyanyelve az embernek leellenőrizhetetlen, viszont a középiskolai bizonyítvány alapján elbírálható, hogy milyen nyelven tanult, amivel a jogi kiskapukat is le lehet zárni.

Az ellenzék is több módosító javaslattal rukkolt elő. Nikola Radmanović, az Európai Magyarkanizsáért – Demokrata Párt képviselője azt javasolta, hogy ne kaphassanak önkormányzati ösztöndíjat azok, akik már egy másmilyen, a községi ösztöndíjnál nagyobb összegű ösztöndíjban is részesülnek. Úgyszintén a demokraták sorából érkezett a javaslat, hogy a községben élő, de külföldön tanuló egyetemisták is részesülhessenek az ösztöndíjban. Kávai javaslatát elfogadták, az utóbbi két javaslatot viszont elutasították a honatyák.
Kisebb vita keveredett még a Kanizsa-Busz Személyszállító Kft. megalapításáról szóló határozatjavaslat kapcsán is, de végül ezt a napirendi pontot is megszavazták. A javaslat mellett 17-en, ellene pedig 6-an szavaztak. Az új személyszállító vállalat megalapításának a szükségességét egyébként azzal indokolták, hogy Magyarkanizsa és a térségéhez tartozó 12 település lakosai nincsenek megelégedve a jelenlegi szolgáltatóval, így már számos panaszt nyújtottak be az önkormányzathoz. A község lakosai azt kifogásolták, hogy az autóbuszok nem menetrend szerint közlekednek, a járművek nem felelnek meg a biztonsági előírásoknak, s ezért a magyarkanizsai vezetőség úgy döntött, hogy ez év december 31-ig próbaidőt ad a helyi fuvarozóknak, hogy javítsanak a szolgáltatás minőségén, s amennyiben ez nem történik meg, akkor az önkormányzat és a szegedi Tisza Volán Zrt. leányvállalata, a Partiscum Busz Személyszállítási Kft. által alapított Kanizsa-Busz Kft. bekapcsolódik a helyi utasszállításba.
A községi képviselő-testület tegnapi ülésén elfogadták az idei Pro Urbe díjak odaítéléséről szóló javaslatot is, de sürgősséggel napirendre tűzték és elfogadták a magyarkanizsai Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézményben nyújtott szolgáltatások gazdasági árának a megállapításáról szóló rendeletet is, amelynek értelmében az egész napos napközi szolgáltatás gyermekenként havonta 16300, a félnapos napközi pedig 7250 dináros összeget tesz ki, amelynek 20 százalékát a szülőknek kell fedezniük, vagyis az egész napos napközi ellátás esetében havonta 3260 dinárt, a félnapos napközi esetében pedig 1450 dinárt fizetnek majd.