2024. szeptember 1., vasárnap

Az információcsere a legfontosabb

Aktuális pályázati lehetőségekről és támogatásokról a törökkanizsai lakossági fórumon

Kedden este Törökkanizsán tartottak lakossági fórumot a helybéli gazdáknak a helyi közösség dísztermében. A földművesek és állattenyésztők első kézből értesülhettek a legújabb információkról, az előadás végén pedig feltehették a témával kapcsolatos kérdéseiket.
Az eseményen részt vett Tóbiás József, a Vajdasági Magyar Szövetség köztársasági képviselője, Ótott Róbert tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes, Nagy Miklós, a VASZ elnöke, Újhelyi Nándor, a VMSZ törökkanizsai községi szervezetének elnöke, valamint a VMSZ helyi szervezetének tagjai.
A jelenlévőket Újhelyi Nándor köszöntötte, majd átadta a szót az előadóknak. A szakemberek és politikusok az est folyamán igyekeztek minden releváns információt megosztani a mezőgazdasági termelőkkel, és felhívták a figyelmüket a közelgő pályázati kiírásokra.
Tóbiás József arra mutatott rá, hogy nagyon hasznosak ezek a rendezvények, hiszen az információcsere oda-vissza működik.

– A gazdáktól mi is értesülünk a felmerülő problémákról, amelyeket aztán orvosolni tudunk. Nagyon jól jött, hogy a területalapú támogatások igénylését és a regisztrálást meghosszabbították április 1-ig. Ezzel úgymond fellélegezhettek egy kicsit az emberek, hiszen nagy volt a nyomás a bérelt földek tekintetében. A legaktuálisabb támogatások közé tartozik a területalapú, ami 18 ezer dinárt jelent hektáronként, a fémzárolt vetőmag árának visszaigénylése és az üzemanyag 50 dináros literenkénti támogatása. Ha ezekkel élnek a gazdák, nagyon nagy segítség lesz számukra. Aktuális az IPARD 3 egyik fejezete, amely jóval nagyobb befektetésekre vonatkozik. Költség-visszatérítés formájában működik 20 ezer eurótól 1 millió euróig. Ez talán az egyedüli olyan kiírás, amelyen épületekre és különféle berendezésekre is lehet pályázni építés és felújítás szempontjából. Ezek a mezőgazdasági fórumok kiváló alkalmat adnak arra, hogy közelebbi kapcsolatba kerüljünk a termelőkkel. A legnagyobb problémát a gazdáknak az okozta, hogy a két-három héttel ezelőtt a közjegyzőnél hitelesített bérleti szerződések még nem kerültek be a rendszerbe, ezért is történt meg az egy hónapos hosszabbítás. Az őszi vetőmaggal kapcsolatban azt tanácsoljuk mindenkinek, hogy tartsák meg a számláikat, mivel nem tudjuk, hogy a szabályzat meddig fog időrendben visszanyúlni – mondta Tóbiás József.
 

Tóbiás József az aktuális köztársasági intézkedésekről számolt be (Gergely Árpád felvétele)

Tóbiás József az aktuális köztársasági intézkedésekről számolt be (Gergely Árpád felvétele)

Ótott Róbert a tartományi támogatásokról számolt be. Elmondta, hogy idén a tartományi titkárság a gazdáknak még nem írt ki pályázatokat, de várhatóan a héten megjelenik az első nekik szánt kiírás.
– A titkárságnál megmarad az a jól bevált gyakorlat, hogy papíralapon, postai úton küldhetik el a pályázati kérelmeiket. Lehetőségük lesz előszámlával is jelentkezni azokra a fejlesztésekre, amelyek őket érintik. Természetesen megmaradnak a megszokott pályázati vonalak, amelyek az előző években is voltak. Kapcsolható eszközökre, öntözőrendszerekre is lehet pályázni, támogatjuk a fiatal gazdákat, mindemellett a gyümölcsészek, a szőlészek, a konyhakertinövény-termesztők, a fóliás termelők és a méhészek is számíthatnak idén tartományi támogatásokra. Törökkanizsa községben nagyon sok gazda foglalkozik szántóföldi növénytermesztéssel. Az ő vonatkozásukban az öntözés nagyon fontos, és a községben több mezőgazdasági termelő tartományi forrásból fejlesztette az öntözőrendszerét. Emellett mindig nagy az érdeklődés a kapcsolható eszközök iránt is. Sajnos kevés a fiatal, aki ebben az ágazatban akar dolgozni, viszont vannak pozitív példák is. A tartományi támogatások is ezt próbálják elősegíteni, hogy minél több fiatal vegye át a gazdaságot az idősebbektől – fogalmazott Ótott Róbert.
Dobó Sándor termelő is részt vett a lakossági fórumon, és elmondta, hogy több mint hatvan éve foglalkozik mezőgazdasági termeléssel. Hozzátette, hogy az évek alatt folyamatosan bővítette a gazdaságát.
– Jelenleg hat-hét növénykultúrát termesztünk, és a legnagyobb problémánk az időjárás. Egyre kevesebb a csapadék, és az a kis eső is, ami esik, nagyon rosszul oszlik el, emiatt átalakítottuk a vetésszerkezetet. Úgy oldottuk meg, hogy átmentünk őszi kultúrákba, tehát ősszel elvetettünk mindent, amit csak lehetett. Mire a tavaszi kultúráknál bejön a szárazság, addigra az őszi aratásra kerül, így talán nem lesz akkora a veszteségünk. Már többször is pályáztunk az öntözéshez szükséges felszerelésre, emellett próbáltunk más gépekre is, de azok nem sikerültek. Most vetőgépre szeretnénk pályázni, amely a talaj mélyebb, nedvesebb rétegébe helyezi el a magot, hogy biztosan kikeljen. Úgy vélem, hasznosak ezek a lakossági fórumok, hiszen ilyenkor rá lehet kérdezni arra, ami nem érthető, és bővebb magyarázatot kapunk. Mindig többet ér élőszóban meghallgatni a pályázatokkal kapcsolatos tudnivalókat, mint csak elolvasni őket – fogalmazott Dobó Sándor.

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

Ótott Róbert a tartományi támogatásokról számolt be a lakossági fórumon és elmondta, hogy a 2024-es évben a tartományi titkárság a gazdáknak még nem írt ki pályázatokat, de várhatóan a héten megjelenik az első nekik szánt kiírás.
– A titkárságnál megmarad az a jól bevált gyakorlat, hogy papír alapon postai úton küldhetik el a pályázati kérelmeiket. Lehetőségük lesz előszámlával is jelentkezni azokra a fejlesztésekre, amelyek őket érintik. Természetesen megmaradnak a megszokott pályázati vonalak, amelyek az előző években is voltak. Kapcsolható eszközökre, öntöző rendszerekre is lehet pályázni, támogatjuk a fiatal gazdákat, mindemellett a gyümölcsészek, a szőlészek, a konyhakerti növénytermesztők, a fóliás termelők és a méhészek is számíthatnak az idei évben tartományi támogatásokra. Törökkanizsa községben nagyon sok gazda foglalkozik szántóföldi növénytermesztéssel. Az ő vonatkozásukban az öntözés nagyon fontos és a községben több mezőgazdasági termelő tartományi forrásból fejlesztette az öntöző rendszerét. Emellett mindig nagy az érdeklődés a kapcsolható eszközök iránt is. Sajnos kevés a fiatal, aki ebben az ágazatban akar dolgozni, viszont vannak pozitív példák is. A tartományi támogatások is ezt próbálják elősegíteni, hogy minél több fiatal vegye át a gazdaságot az idősebbektől – fogalmazott Ótott Róbert.
Dobó Sándor, termelő is részt vett a lakossági fórumon és elmondta, hogy több min 60 éve foglalkozik mezőgazdasági termeléssel. Hozzátette, hogy az évek alatt folyamatosan bővítette a gazdaságát.
– Jelenleg 6–7 növénykultúrát termesztünk és a legnagyobb problémánk az időjárás. Egyre kevesebb a csapadék és az a kis eső is ami esik, nagyon rosszul oszlik el, és emiatt átalakítottuk a vetésszerkezetet. Ezt úgy oldottuk meg, hogy átmentünk őszi kultúrákba, tehát ősszel vetettünk el mindent, amit csak lehetett. Mire a tavaszi kultúráknál bejön a szárazság, addigra az őszi aratásra kerül és így talán nem lesz akkora a veszteségünk. Már többször is pályáztunk az öntözéshez szükséges felszerelésre, emellett próbáltunk más gépekre is, de azok nem sikerültek. Most direkt vetőgépre szeretnénk pályázni, amely a talaj mélyebb nedvesebb rétegébe helyezi el a magot, hogy biztosan kikeljen. Úgy vélem hasznosak ezek a lakossági fórumok, hiszen ilyenkor rá lehet kérdezni valamire, ami nem érthető és bővebb magyarázatot kapunk. Mindig többet ér élő szóban meghallgatni a pályázatokat, mint csak elolvasni – fogalmazott Dobó Sándor.

Nyitókép: Ótott Róbert a tartományi támogatásokat ismertette (Gergely Árpád felvétele)