A helybeli Móra István Művelődési Egyesületben szerdán megtartott ünnepségen a Himnusz elhangzását követően Perpauer Attila, a művelődési egyesület vezetője üdvözölte az egybegyűlteket, majd Baráth Gábor Gergely történész, a Magyar Nemzeti Tanács közoktatási konzultatív testületének, a Nagy Imre Társaságnak a tagja mondott ünnepi beszédet. A történész a beszéde elején felsorolta azokat a fogalmakat, amelyek az 1848/1849-es magyar forradalom és szabadságharc kapcsán mindenkinek eszébe jutnak, majd megjegyezte, hogy ezekben az eseményekben és személyekben a szabadság gondolata közös, amiért a magyar nemzet 1848–1849-ben küzdött.
– Nem először és nem is utoljára. Hiszen a nemzetünk bizonyította, hogy egy szabadságszerető nemzet, és ezt az elmúlt ezer év folyamán sokszor be kellett és valószínűleg be is kell majd bizonyítanunk. De amikor március 15-éről beszélünk, hangsúlyozni kell, hogy a nemzet bebizonyította azt is, hogy ha összefogunk, akkor a lehetetlenre is képesek vagyunk – mondta.
Baráth Gábor Gergely beszédében kiemelte azt is, hogy az 1848/1849-es magyar forradalomnak és szabadságharcnak máig tartó üzenete van. Mégpedig az, hogy a nemzetnek mindig meg kell vívnia a küzdelmeit.
– Ahogyan 1848-ban, úgy a nemzetnek 2024-ben is naponta meg kell vívnia a küzdelmet a szabadságért. Igaz, hogy 2024-ben nem Bécsből, hanem más erőközpontokból próbálják a diktátumokat ráirányítani a nemzetre, amely persze ennek ellenáll, és ezért is fontos, hogy 2024-ben példát vegyünk – hangsúlyozta a történész. Hozzáfűzte, hogy nemcsak az akkori magyar nemzetért, hanem értünk is fontos, hogy példát vegyünk róluk, így a jelenkorban is összefogva sikeresen megéljük a nemzetünk előtt álló küzdelmeket, és bebizonyítsuk, hogy a magyar nemzet továbbra is szabadságszerető, és a szabadságából nem akar adni.
Az ünnepség folytatásában a kevi óvodások és iskolások műsora következett, majd pedig Baráth László tárogatóművész fellépését tekinthették meg a jelenlévők.
Az ünnepség folytatásában a kevi óvodások és iskolások műsora következett, majd pedig Baráth László tárogatóművésznek a fellépését tekinthették meg a jelenlévők.
Nyitókép: Gergely Árpád felvétele