Belgrád és Versec után Zenta lakói is megtekinthetik a budapesti Magyar Nemzeti Múzeum legérdekesebb műtárgyait bemutató Magyar Nemzeti Múzeum – Top 10 címet viselő pannókiállítását, amely a magyar kultúra napja alkalmából nyílt meg a Kiszsinagógában csütörtökön este. A kiállítás a pannókon szereplő különleges műtárgyakon keresztül mutatja be Magyarország több mint ezeréves, gazdag múltját és fordulatos évszázadait. Megtekinthető egyebek között a koronázási palást, Erzsébet királyné ruhadereka, amelyben meggyilkolták, illetve a Beethoven, majd Liszt Ferenc tulajdonában lévő Broadwood zongora is. A Magyar Nemzeti Múzeum kiállítási anyaga mellett a Hagyományok Háza vajdasági hálózatának tanfolyamain készült kézműves alkotásokat bemutató kiállítás is helyet kapott.
Az egybegyűlteket Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója, majd Kaszab Róbert, a belgrádi Collegium Hungaricum igazgatója köszöntötte. A megnyitón közreműködött a Musica Sacra vegyes kar és Katona Kitti, a Zentai Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola tanulója, aki a csodaszarvasmondából adott elő részletet. A kiállítást Hugyik Richárd, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke nyitotta meg.
Kaszab Róbert napilapunknak nyilatkozva elmondta, hogy a kiállításon olyasmit mutatnak be, ami mindannyiunk számára fontos, összeköt minket, de egy teljesen kívülálló számára is érdekes lehet.
Kormányos Katona Gyöngyi szerint a nemzeti múzeum gyűjteményének legérdekesebb műtárgyait bemutató pannókiállítás nemcsak a felnőtt közönséget szólítja meg, hanem a fiatalokat is, valamint természetesen a pedagógusokat.
– Azért is jelentős még a tárlat, mert nagyon sokan nem jutnak el Budapestre a Magyar Nemzeti Múzeumba, és nem tudják személyesen megtekinteni a pannókon látható műtárgyakat, itt viszont megtehetik – nyilatkozta az igazgatónő.
Hugyik Richárd megnyitóbeszédében a kiállítás anyagát összegezve elmondta, hogy ez a művelődéstörténeti kiállítás azt mutatja be, hogy büszkeség, erő és egyfajta küldetéstudat kell, hogy eltöltsön minket, amely a múlt értékeiből táplálkozik, és a jelenünkön keresztül a jövőbe vezet.
A kiállítás a Petőfi Kulturális Program keretében a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával és a Nemzeti Művelődési Intézet együttműködésével valósult meg, és február 17-ig tekinthető meg a Kiszsinagóga nyitvatartási idejében.
Nyitókép: A kiállítás a fiatalokat és a felnőtteket is megszólítja (Fotó: Csincsik Zsolt)