2024. szeptember 16., hétfő

Nekem nem számla kell!

Jövő januártól új fiskális rendszer bevezetését tervezik, amitől a következő évben legalább egymilliárd eurós adóbevétel-gyarapodást, a rendszeres számlakiadást és a szürkegazdaság visszaszorítását reméli a szerbiai adóhatóság. Az új rendszer gyakorlatilag az online pénztárgépek rendszerének bevezetését jelenti, aminek eredményeképpen az adóhatóság azonnal értesülhet, hogy az adott személy kiadta-e a számlát a vásárlónak. Az új rendszer követelményeinek a jelenleg használt pénztárgépek 50 százaléka megfelel, a többi azonban cserére szorul.

Az új fiskális rendszer bevezetésével a piaci szereplők közül a pénztárgépgyártó cégek már biztosan jól járnak. Hiszen a pénztárgépek felét már biztosan le kell cserélni. Nem tudom, hogy mennyibe kerül egy, a követelményeknek megfelelő gép, de biztosan legalább néhány száz euróba. Ez jó üzletnek tűnik, még az aprócska szerb piacon is. A vállalkozók nyilván nem örülnek az újabb pénztárgépvásárlásnak, hiszen az elmúlt években már volt bőven részük benne. Kétségbe esni viszont biztosan nem fognak, hanem a pénztárgépek költségét ügyesen áthárítják a vásárlókra. A kötelező számlakiállítás miatt sem fognak idegeskedni, mert a nagykapu mellett mindig van egy kiskapu is. Végül úgyis rájönnek az új rendszer gyöngeségeire, és azt ki is fogják használni. Ahogyan napjainkban is kihasználják, mert legtöbbször csak akkor kap az ember számlát, ha azt nyomatékosan kéri. A hazai piaci és gazdasági körülmények között ugyanis a legtöbb vállalkozó inkább az adócsalást választja az adófizetés helyett. Sok esetben kényszerből, mert ellenkező esetben tönkre menne és bezárhatná a boltot, a vállalkozást. A szerbiai adóhivatal is elégedett lehet, ha megvalósul az elképzelés, bár ezt illetően vannak kételyeim. Mindenesetre az elvárásokat már hallottuk. Az új fiskális rendszer működéséről pedig csak akkor fogunk hallani a tévében, vagy olvasni az újságokban, ha valóban beválik. Különben minden illetékes hallgatni fog, hiszen a sikertelenséggel senki nem szeret dicsekedni.

Végső soron mire számíthat a vásárló az új fiskális rendszer elindításával? Talán kap majd számlát a boltokban. De mire megy vele, ha januártól nyolcról tíz százalékra emelkedik az alapvető élelmiszercikkek után fizetendő áfa. Ezért várhatóan megdrágul a kenyér, a tej, az étolaj, a méz, a nyers és a fagyasztott gyümölcs, a hús, a hal és a tojás. Ezek után kitehetjük a boltban kapott számlát az ablakba. Nekünk viszont nem számlára lenne szükségünk, hanem rendes fizetésre és elfogadható árakra, hogy ne hónapról hónapra éljünk. Amit az is bizonyít, hogy az éves átlagos vásárlóerő Európa 42 országában lakosonként 12 890 euró, Szerbiában pedig ennek egynegyede, 3032 euró. Az árak viszont sokszor alacsonyabbak az Európai Unióban, mint Szerbiában, legalábbis ezt állítják Ausztriába és Németországba kivándorolt barátaim. És ők többnyire nem a luxuscikkek árát sorolják nekem, hanem az alapvető létszükségleti cikkekét, köztük az élelmiszer és a ruházat árát. Ezek után mit kezdjek én a számlával. Nekem nem számla kell, hanem rendes bér és elfogadható árak, amit egyelőre Szerbiában senki nem tud garantálni, legfeljebb csak ígérgetni.