2024. szeptember 9., hétfő

A fiúról vitáznak

Tiltakozást váltott ki a Magyar Református Egyház megbízásából készült, A fiú című karácsonyi film. A Petrik András által rendezett, alig négyperces, hitébresztői szándékkal készült kampányalkotást a Dunamelléki Református Egyházkerület esperes-gondnoki testülete „arrogáns és giccses tartalmúnak nevezte, aminek a megbotránkoztatásra okot adó üzenete nem fejezi ki a református egyház konszenzusát a karácsony valósága és üzenete kapcsán”. Emiatt a film és a hozzá kapcsolódó honlap eltávolítását követelték.

A vallási tartalmú mű kapcsán támadt nézetkülönbség ez esetben tehát nem a világiakat és a hívőket osztotta meg. A vitatott kisfilm az egyházon belüli ellentáborokat mozgósította. Véleményütköztetésre késztette a szabadabb, modernebb kifejezésmódot elfogadókat és azokat, akik a vallásművészeti eszköztár terén a hagyományos utat, a kitaposott ösvényeket kedvelik. A karácsonyi üzenet aktualizálását célzó alkotás merész tartalma sokaknak a hitérzéseibe is belegázolt. A téma ezért akár teológiai és pasztorális vitakérdéssé is válhatott volna, de nem fajultak eddig a dolgok. A nyilvánosság a Dunamelléki Református Egyházkerület esperes-gondnoki testülete tiltakozó leveléről értesülhetett napokkal ezelőtt, amelyet a reformatus.hu honlapon olvashatott, és ugyanott dr. Bölcskei Gusztáv, a Zsinat lelkészi elnöke válaszlevelének a tartalmával is megismerkedhetett, amelyben a püspök kiáll az újító szellemű alkotás mellett és elutasítja a tiltakozók vádját, hogy a film az egyház illetékes döntéshozó testületei tudtán kívül és egyetértése nélkül készült volna. A vita ezután a világhálón folytatódott, ahol már több ezren lájkolták a filmet és a különböző honlapokon kommentezők egész serege mondja el véleményét a témáról pró és kontra.

Ha az volt a filmkészítők célja, hogy most az ünnep előestéjén gondolkodásra késztessék az embereket – a hívőket és a nem hívőket – karácsony központi tartalmáról, az Isten világra születésének a misztériumáról, akkor ezt a céljukat maradéktalanul elérték.

Mi borzolta föl ennyire a kedélyeket? Az index.hu újságírója szabados nyelvezettel így foglalta össze a kisfilm tartalmát. „Petrik András rendezőnél József és a terhes Mária barátságos arcú, de lerongyolódott stopposok, akik egy román kamionossal utaznak az autópályán. De a bibliai Betlehem helyett csak egy lerobbant kamionos pihenőig jutnak, így a kis Jézus a jászol helyett egy autópálya melletti klotyóban születik meg, ahol pásztorok és napkeleti királyok helyett csak egy kurva, egy másik kamionos meg egy rendőrjárőr járul a kisded színe elé, akik ráadásul nem hoznak se aranyat, se tömjént, se mirhát, viszont vigyorogva fotóznak a mobillal.”

A film tehát (a leginkább elfogadhatónak tűnő értelmezés szerint) azt kívánja tudatosítani bennünk az evangéliumi történetből kiindulva, hogy milyen körülmények között szület(het)ne meg az istengyermek ma a 21. század elején, az út mentén, mai mód befogadatlanul, egy parkolóban, nem istállóban, hanem ott a félrevonulás helyén... A film szerint akik ma elsőként köszöntenék a kisdedet, azok nem a hajdanvolt idők szegényei, a pásztorok volnának, hanem a jelenkornak a társadalom peremére szorult elemei, a hazátlan kamionsofőr és a nála is hazátlanabb, parkolóban „dolgozó” utcalány.

Arról szól ez a film – igaz, ez már egy vitatható vallási értelmezés –, hogy az emberré lett isten mindig itt van velünk. Nemcsak valamikor az időszámításunk kezdete körüli években – a pontos dátumot nem ismerjük – jött a világra Betlehem városában, hanem ezt teszi mindig és mindenütt, helyesebben mondva megszületni kíván mindig és mindenütt, ahol hitre kinyíló és a szeretetre kész emberi szívre lelhet. A szív és a cselekedet az igazi otthona, mert a hitben él és a tiszta szeretet tetteiben lakozik Ő.

Ez azonban, ismétlem, csak egy lehetséges magyarázat, egy analógiával élő vallási értelmezés, ami bármikor és bárki részéről vitatható. S ez így van jól, miért is gondolkodnánk mind egyformán? Az is nagyon jól van, hogy széleskörű vita kerekedett A fiú című film kapcsán. Az égiek sem akarhattak volna többet, minthogy most karácsony előestéjén a kisded születésének körülményei legyen az egyik központi vitatéma a világháló magyar nyelvű oldalain.