Manapság bizonyos politikai körök európai értékeket fenyegető valós vagy vélt veszélyeket hangoztatva előszeretettel hajtják a maguk malmára a vizet.
Ugyanakkor ugyanezek a közéleti személyek hajlamosak ugyanezeket az értékeket két lábbal eltiporni. Nagy buzgalmukban éppen csak arról feledkeznek meg, hogy kizárólag ezen európai értékek jegyében van esély a különböző nemzetek és az egyenrangú kultúrák együttműködősére, fejlesztésére. És pont erről szól az európai kultúra napja, amiről 2008 óta szeptember 20-án emlékezünk meg.
Az első európai kultúra napját 2008. szeptember 20-án Magyarországon, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Aranyosapátiban tartották meg. A nemzetközi rendezvény célja az volt, hogy felhívja a figyelmet az egyenrangú kultúrák párbeszédének fontosságára. A Kultúra Lovagrendje Emlékparkjában négy ország 9 személyiségének – az egyetemes és a magyar kultúra posztumusz avatott és a múlt év során elhunyt lovagjainak – tiszteletére emlékoszlopot állítottak.
Az emléknap célkitűzései között szerepel az európai identitás fejlesztése, a kulturális sokszínűség ünneplése, és ami úgyszintén rendkívül lényeges: a vidéki kultúra támogatása. A kezdeményezés ugyanis kiemelt figyelmet fordít a vidéki régiók kultúrájára, és lehetőséget teremt arra, hogy ezek a kultúrák is láthatóvá váljanak.
Az európai kultúra napja több mint puszta ünnep-, illetve emléknap. Manapság e napnak kiváló alkalmat kellene nyújtania ahhoz, hogy rövid időre megálljunk, és elgondolkodjunk arról, hogy mi teszi Európát olyanná, amilyen, illetve mik is azok az európai értékek, amelyek összekötnek bennünket, és melyek azok a kihívások, amelyek ezeket az értékeket fenyegetik.
Demokrácia, jogállamiság, emberi jogok, nemi egyenlőség, szabad sajtó, szabadság, tolerancia és szolidaritás. Ezek azok az értékek, amelyek Európát egyedivé teszik, és egyben azok is, amelyek egyre inkább fenyegetve vannak mindenekelőtt a populista- és szélsőséges ideológiák, illetve a mind több voks reményében ezeket hangoztató és tömegeket ezzel megszédítő és egyben az európai egységet romboló politikusok, politikai szervezetek által. Emellett a társadalmi polarizáció és a globalizáció negatív hatásai, a gazdasági egyenlőtlenség mind-mind veszélyeztetik az európai identitásunkat, ahogyan a migráció, a terrorizmus és a gazdasági egyenlőtlenségek is jelentős kihívások elé állítják az európai együttműködést és vele együtt a kontinensen élők mindennapjait is. Mert ezek az értékek nemcsak holmi politikai elvek és politikai beszédekben oly gyakran elhangzó közhelyek, hanem egy tisztességes emberi élet szerves részei is egyben.
Az európai kultúra napja arra emlékeztet bennünket, hogy közös felelősségünk van Európa jövőjéért. Mert az európai kultúra sokszínű, de mégis közös gyökerekkel rendelkezik, és ez az a sokszínűség, aminek gazdagítania kellene életünket, és egyben erősségünké kellene, hogy váljon.
Nyitókép: Pixabay