2024. december 23., hétfő

Otthonról kényelmesebb vásárolni?

Szerbiában is óriási népszerűségnek örvend az online vásárlás, amely főleg a koronavírus-járvány ideje alatt ugrott meg. Az internetes vásárlásra azok is rákaptak, akik korábban nem, vagy csak ritkán rendeltek elektronikus úton. A mai világban azok a kereskedők kerülnek előnybe, akik élnek ezzel a lehetőséggel.

A Szerb Nemzeti Bank adatai alapján Szerbiában tavaly 59,2 millió elektronikus tranzakciót hajtottak végre, ami 37 százalékkal több az előző évhez képest. Szerbiában az idei harmadik negyedévben a polgárok több mint 540 millió eurót költöttek el az interneten. Egy felmérés alapján leginkább ruházati cikkeket és elektronikai eszközöket vásárolnak.

Az online vásárlás korábban csak a fiatalok körében volt népszerű, de ma már a középkorúak és az idősebb polgárok is széles körben használják. Sokan ugyanis az elektronikus kereskedés rajongóivá válnak, amint először kipróbálják ezt a lehetőséget. Az okostelefonok megjelenése minden generáció számára megkönnyítette az internethez való hozzáférést, és jelentős szerepet játszott az online kereskedelem fellendülésében.

Az internetes vásárlásnak számos előnye van. Az egyik legnagyobb talán a kényelem, hiszen otthon a saját fotelunkból néhány kattintással megrendelhetjük a terméket. Nem kell figyelembe venni például az üzletek nyitvatartási idejét, a nap 24 órájában vásárolhatunk. Ezáltal rengeteg időt nyerhetünk, hiszen nem kell az üzletekbe elmennünk, sorban állnunk a kasszánál. Az árut kiszállítják a megadott címre, nekünk csak át kell venni a terméket. Ezenkívül az interneten gyorsan és megfelelő tájékoztatást kaphatunk minden olyan termékről, ami érdekel bennünket, és egyszerűen megrendelhetjük azokat. Másrészt az üzletekben keresgélés időigényes, jól tájékozottnak kell lennünk arról, hogy hol találhatók a termékek. Ezenkívül online sokszor olcsóbban hozzájuthatunk a termékekhez.

Szakértők szerint a megrendelt áru megérkezésére való várakozás olyan pszichológiai mozzanat, ami az embereket az online vásárlásra motiválja. Így a vásárlás intenzívebben élhető át és tovább tart, mint fizikailag az üzletekbe menni, ami elégedettebbé és motiváltabbá teszi a fogyasztót a vásárlásra.

Az online vásárlásnak természetesen hátrányai is vannak. A terméket nem próbálhatjuk ki, nincs lehetőségünk megfogni, felmérni a méretét. Főleg ruhák és cipők vásárlása során nagyobb a kockázata annak, hogy nem megfelelő termék érkezik. Ennek ellenére sokan választják ezt a vásárlási módot.

Jómagam nem vagyok az internetes vásárlás híve, jobban szeretek elmenni az üzletekbe, körülnézni, és alapos megfontolás után megvenni a kívánt terméket.

Ezenkívül nem tartozok azok közé, akiket elégedettséggel tölt el a várakozás. Ilyenkor itthon kell ülni, s mindig figyelni kell, hogy mikor jön a futárszolgálat.

Vannak azonban ismerőseim, akik szeretnek online vásárolni, ők inkább az előnyöket emelik ki, főleg a kényelmet és az alacsonyabb árat.

Egyesek már megjósolták a virtuális vásárlás korát, amikor a termékek legnagyobb részét az interneten szerezzük meg. Itt még azonban nem tartunk, az üzletek továbbra is tele vannak vásárlókkal. Szerintem ez így is lesz, mivel az emberek szeretnek eljárni a bevásárlóközpontokba, megfogni és kipróbálni a termékeket.

Online vásárlás során nagy veszélyt jelenthetnek a csalók, ezért elővigyázatosságra van szükség. Minden esetben ellenőrizni kell a weboldalt, amelyen vásárolnánk. Olyan oldalakon nem szabad fizetnünk, amelyekhez valamilyen linken, e-mailen, illetve közösségi oldalakon keresztül jutottunk. Fontos, hogy semmiképpen sem küldjük el fizetőkártyánk adatait elektronikus postán. Ezenkívül, ha olyasmire futunk rá az interneten, ami túl kedvező ahhoz, hogy igaz legyen, kétszer is meg kell gondolni a vásárlást.

Az utóbbi időben elterjedtek az online kereskedelmi portálok, amelyek olcsó termékeket forgalmaznak. A Temu 2022 szeptemberében indult el, és rövid időn belül nagy népszerűségre tett szert olcsó termékeivel. Szerbiában a Temu május óta érhető el, és nálunk is felkapott lett. A fogyasztók annak ellenére vásárolnak az oldalról, hogy a termékek minősége sokszor megkérdőjelezhető. Az idén több esetben is vizsgálat indult a Temu ellen. Az Európai Bizottság közleménye szerint számos gyakorlattal megsérti az Európai Fogyasztóvédelmi törvényeket. Például hamis kedvezményekkel, nyomásgyakorlással, félrevezető információkkal. Ettől függetlenül, az online piactér nagyon közkedvelt, Szerbiában pedig hamarosan elérhető lesz a szintén kínai Shein e-kereskedelmi portál is, amely leginkább ruházati cikkeket kínál olcsón.

Az online vásárlásnak tehát megvannak az előnyei és hátrányai a hagyományos vásárlással szemben. A jövőben úgy néz ki, mindenképpen növekszik az online vásárlók száma, de bátran kijelenthetjük, hogy a bevásárlóközpontok ettől biztosan nem mennek csődbe.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay