Talán a választék is a legnagyobb, de vitathatatlanul a horvát tévécsatornákat részesítem előnyben az ex-yu térség tévékínálatából. Változatosabb, igényesebb, nézhetőbb, mint a többi. Csemegézni is könnyen lehet belőle. Az Est a 8. emeleten (eredeti nyelven egyszerűen 8 katot emlegetnek) talk showt még akkoriban fedeztem fel, amikor naponta műsoron szerepelt, aztán nemrég meglepett a felismerés, hogy most már csak heti egy alkalommal sugározzák a horvát köztelevízió 1-es csatornáján, igaz, csütörtökönként fő műsoridőben, 20 órától. Első pillantásra leépítésnek hatott ez a redukálás, de gyorsan rá kellett jönnöm, hogy nem így van. A ritkítás csak jót tett a tehetséges és közkedvelt Daniela Trbović műsorvezetőnek és műsorának.
Horvátországban nagy népszerűségnek örvend ez a szimpatikus, 40 felett járó, éles elméjű tévés személyiség, aki bizonyosan rendszeres felkészültségének, szellemességének köszönheti közkedveltségét. Ennek ellenére lehetetlen vállalkozás nap mint nap lekötni a közönség figyelmét, még akkor is, ha 10 szerkesztő ügyködik a háttérben, mint Daniela esetében. A megzabolázott tempó egyenesen termékenyebbé, meghatározóbbá tette a 8. emeletet, példáját talán más szerkesztőségek is követhetnék.
A szó szoros értelmében székbe, azaz a képernyő elé kényszerített az a könnyedség, amellyel ez a műsorvezető október folyamán a Down-kórós gyermekeket, a törpe növésű, és koraszülött kicsinyeket, valamint anyjukat felvonultató műsort vezette. Le a kalappal a bátor és kommunikatív anyukák előtt, akik vállalva a nyilvánosságot, megosztották tapasztalatukat a nyilvánossággal. Azok a szerencsés nézők, akiknek viszont nem kell nap mint nap harcot vívniuk különféle betegséggel, fogyatékossággal, vagy különleges szükséglettel, talán ráéreztek mindannak a súlyára, amit ezek a szeretettel fogadott műsorvendégek és családjuk nap mint nap a vállukon cipelnek. Ez lehet a műsor hozadéka, az átlagember megismeri, talán megérti és könnyebben elfogadja a „másmilyent”. Ha jól haladnak a dolgok, talán azt is megérjük egyszer, hogy az apukák is vállalják a nyilvános szereplést hasonló témakörökben, mint az anyukák.
Csodálatos volt, hogy a műsorvezető milyen könnyedén kommunikál a gyerekekkel. Lehet, számára ez nem jelentett nagy kihívást, hisz sok különleges vendég vonult már át a stúdióján. Ráadásul az sem kizárt, hogy jóval „nehezebb” vendégei is voltak, mint ezek a szimpatikus gyerekek. Például Roman Vodeb szlovén pszichoanalitikus egyáltalán nem lehetett hétköznapi „eset”, noha közismert szókimondásáról és extrém véleménynyilvánításairól. Talán a műsorvezető sem feltételezte, hogy a szingli és sikeres férfiakról szóló műsorepizódban oly élesen nyilvánít véleményt a férfi-nő kapcsolatról, ahogy. Daniela ugyan megkísérelte a kijelentések élét tompítani, de sikertelenül. Hogy is, amikor a freudi elmélet híveként hírhedtté vált pszichoanalitikus sem többet, sem kevesebbet nem állít, mint azt, hogy a sikeres nők a férfiakat egyenesen blokkolják (eredetiben kasztrálják hangzott el), a feminizmus tönkretette a férfi-nő viszonyt, a férfiak azok – és nem a nők –, akiknek minden megengedett, mert nekik egy szervvel több jutott, ami után a nők egész életükben epekednek, és ez teljesen meghatározza létüket, sőt a nők egyetlen szerepe, hogy szépek legyenek, hogy befogadjanak, hogy attraktivitásukkal és alázatukkal szolgálják a férfit... Nem sorolom tovább. Ennyi is elég annak bizonyítására, hogy vannak „szókimondó” vendégek, akik a legedzettebb műsorvezetőket is meglepik.