Az évszázadok során sok százan kockáztatták az életüket azért, hogy kifürkésszék az ellenség szándékait, nagy részük nevét fel sem jegyezték a krónikások. Ám Apafarkas Apja Agmándról, Fancsikáról és a titokzatos M-ről, az első magyar kémekről érdekes dolgok maradtak fenn, melyekről a közkedvelt Magyar elsők sorozatból sok mindent megtudhattunk. A Duna TV, és második csatornája, a Duna World „tartja melegen” Rózsa György kiváló dokumentumsorozatát, amely könyv formájában is napvilágot látott. A negyedórás epizódok témája rendre ismeretlen és szokatlan, egyszerűen kíváncsivá tesz olyan témák iránt, melyekre egyszerűen nem is gondoltunk. Bemutatja az első magyar kővárat, szentté avatott apácát, régésznőt, sorsjátékot, művészeti iskolát, filmes néptáncgyűjtőt, sziámi ikreket, jogosítványt, kerékpárt, labdarúgó-mérkőzést, védett növényt..., csupa olyant, amire magunktól talán sohasem gondolnánk. Valóságos felüdülés ez a műsor az időjárás viszontagságaitól, a pénztelenségtől, vagy a politikai csatározásoktól megfáradt tévénézőknek.
Felüdülés okán nem kell okvetlenül a Balaton partjára menni – szögezhetném le véleményemet –, még a tévéseknek sem. Elég egy ilyen műsor, vagy a hozzá hasonló fajták, melyek ismeretlen világba röpítenek. Például a középkorba, esetleg még távolabbi múltba. A szünidőző gyerekekhez és szüleikhez szólva, több magyarországi tévéműsor számolt be az elmúlt napokban azokról a táborokról, lovagi játékokról, melyek valóban egyfajta időutazással érnek fel. Rendkívül kiszélesedett az egykori még felderítő/cserkészsorakozóval kezdődő és zászlólevonással záruló szünidei kínálat. Most nyári kikapcsolódásként ifjak, és idősek egyaránt íjászatot tanulhatnak, nemezelhetnek, rovásírással foglalkozhatnak, olyan ritkaságszámba menő egykori mesterségekkel is megismerkedhetnek, mint a kötélverés, ostorfonás, nyílvessző készítés, belekóstolhatnak a fegyveres bemutatókba, a jurtaállítás fortélyaiba, ezenkívül középkori ebédet fogyaszthatnak – evőeszköz nélkül –, kipróbálhatják a gólyalábazást, a lengőtekét, és ki tudja mit nem.
Mintha megelevenedne a múlt. A szerencsésebbjei közvetlenül is belekóstolhatnak a régmúlt világba. Ez lehet csak az igazi kikapcsolódás! Különösen a szünidőző gyerekeknek, akiknek a mai értelemben vett nyaralás – ha kijut nekik –, minden bizonnyal sokkalta inkább pihenés, ellazulás, fizikai feltöltődés, mintsem teljes kikapcsolódás a mai kor jó vagy rossz hordalékától. Ráadásul egy régi világ újra felfedezésével jár.