2024. december 22., vasárnap

Egy csoki Dubajból

Horváth Zsuzsanna

A világhálónak köszönhetően pillanatok alatt olyan információk birtokába juthatunk, amelyekről egyébként talán sohasem szerezhetnénk tudomást. Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy a XXI. században az internetnek hála szó szerint kinyílott előttünk a világ: a fotelben ülve szinte egy nap alatt bejárhatjuk minden zegét-zugát, és annyi új dologról hallhatunk-olvashatunk, és annyi ismeretet tehetünk a magunkévá, amennyit csak szeretnénk – sokszor olyanokat is, amikre végképp nincs szükségünk, és eddig is megvoltunk nélkülük, viszont olyanok is a látóterünkbe kerülnek, amelyek láttán felszalad a szemöldökünk, és elismerően bólintunk. Engem elsősorban a világszerte alkalmazott praktikus tanácsok és a szokatlan receptek csigáznak fel leginkább. Mint amilyen például a dubaji csoki.

Az elmúlt hónapokban szinte minden platformon belebotolhattunk. A TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on bloggerek, vloggerek egymást túllicitálva mutatják be a pisztáciakrémmel és a ropogós kadayiffel (kunaffal) töltött csokoládé elkészítésének tudományát. Még a visszafogott azeriek is felvették a repertoárjukba, akik a természet lágy ölén, háziállatokkal, virágokkal körülvéve sütögetnek-főzőcskéznek, és általában saját nemzeti ételeiket ismertetik meg a nagyvilággal.

Engem is nagyon kíváncsivá tett ez a különleges édesség. Rákerestem, mert érdekelt, kinek a fejéből pattant ki ez a nem mindennapi ötlet, hogy a kadayifet (arab-török, nagyon vékony szálakból álló finom tészta) ötvözze jó sok pisztáciakrémmel és némi tahinivel (szezámmagpaszta), majd az egészet becsomagolja csokiba. Az illető nem más, mint egy 38 éves hölgy, Sarah Hamouda, a csokikat gyártó cég, a Fix alapítója, aki kilenc éve él Dubajban, és 2021-ben mellékvállalkozásként indította útjára csokimárkáját. Akkor épp gyermeket várt, és megkívánta ezt az ízkombinációt. Elkészítette, Maria Vehera TikTok-influenszer pedig idén februárban megosztotta videóját arról, hogyan majszolja a ropogós töltelékes csokit az autójában. A gyomornedveket beindító képsorokat a mai napig több mint 56 millió alkalommal nézték meg. Sarah még a legmerészebb álmaiban sem számított ekkora népszerűségre: Kanadától Argentínán át egészen Romániáig naponta mintegy ötszáz rendelést kapnak, így kénytelenek voltak egy tízfős csapatot alkalmazni.

De nem csak pisztáciás-kadayifes csokit kínálnak: a töltelékek között megtalálhatjuk a datolyát, a karakot (fűszeres teakeverék), a knafehet (egy hagyományos arab desszert kadayiffel, pisztáciával, édes lágy sajttal, cukorsziruppal), a sósperecet és a baklavát is, vagy választhatunk sajttortával töltött fehér csokoládét, illetve Nutella fudge-brownie-val, tejszínnel és gabonafélékkel töltött tejcsokoládét is. A 200 grammos csokik 20 dolláros áron csak a Deliveroo élelmiszer-kiszállítási szolgáltatáson keresztül érhetők el, az értékesítés mindennap 17 órakor kezdődik, és a napi 500 megrendelési limittel általában perceken belül elfogynak.

Többen elirigyelték tőlük a sikert, és ők is belelendültek a dubaji csoki előállításába (az egyik hazai kézműves csokoládékat gyártó cég is felvette a kínálatába, és potom 890 dinárért árusítja), sokan pedig azért készítik el otthon, mert úgy gondolják, nem olyan bonyolult összedobni.

Valóban nem, de jogosan felmerül a kérdés, hol lehet beszerezni a hozzávalókat? A pisztáciakrémet és a tahinit minden jobban felszerelt élelmiszerboltban megvásárolhatjuk – igaz, elég borsos áron –, de egy erősebb motorral ellátott konyhai kisgéppel akár mi magunk is összeturmixolhatjuk hántolt pisztáciából és szezámmagból. Amihez viszont sokkal nehezebben juthatunk hozzá, az a kadayif, ezért a leleményesek házi (vagy bolti) levestésztával helyettesítik. És ne feledkezzünk meg a csokikészítő szilikonformáról sem, de azt már fillérekért megvehetjük a háztartási boltokban.

Ha már minden a kezünk ügyében van, 10 deka tésztát éles késsel apróra vágunk. Egy evőkanálnyi vajat serpenyőben felolvasztunk, és megpirítjuk rajta a tésztát. 20 deka tej- vagy étcsokit és 5 deka fehér csokoládét összetörünk, és külön-külön tálban, egy-egy kanálnyi olajjal meglocsolva felolvasztunk mikróban. A csokiformát körös-körül bevonjuk a fele étcsokimázzal, és hűtőszekrénybe tesszük, hogy megdermedjen. A pirított tésztát elkeverjük 20 deka pisztáciakrémmel meg 3 evőkanál tahinivel, és a csokis formába simítjuk. A tetejét bevonjuk a maradék csokimázzal, végül rácsorgatjuk a fehér csokit, és a hűtőbe rakjuk három órára, hogy megszilárduljon.

Amennyiben mégis macerásnak találjuk, van még egy lehetőségünk: felpattanunk a Dubajba tartó első repülőgépre, és helyben megvásároljuk a Fixben. Így vagy úgy, az fix, hogy kivételes élményben lesz részünk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay