2024. május 6., hétfő
ELMÉRGESEDŐBEN AZ AMERIKAI–lZRAELI KAPCSOLATOK

Netanjahut leszarházizták

Komoly diplomáciai botrányt kavart az Egyesült Államok és Izrael viszonyában, hogy egy meg nem nevezett amerikai kormányzati tisztségviselő egy újságcikkben becsmérlően jellemezte Benjámin Netanjahut, szarházinak, hitvány, gyáva alaknak nevezve az izraeli kormányfőt.

Noha az amerikai és brit mainstream média és a hírügynökségek úgymond etikai és esztétikai okokból csak a „chickenshit” szót adták a bizonyos illető szájába, a valóságban a „shit” (ürülék, bélsár, szar...) hangzott el jellemzésként. Egyébként, ha a „chickenshit” (ami eredetileg tyúkürüléket jelent) is hangzott volna el, hétköznapi zsargonban az is szimplán szarházit jelent.

Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője kijelentette, a kifejezés nem tükrözi sem Washington, sem Obama elnök álláspontját, s hangsúlyozta; a két országot megbonthatatlan kötelék fűzi egymáshoz, az együttműködés példátlan szintre emelkedett. Kijelentette továbbá, nem tudja, ki lehetett az a kormánytisztviselő, aki az Atlantic című magazinban Jeffrey Godbergnek nyilatkozva minősítette Netanjahut, ahogy minősítette. Ernest szerint meglepné, ha Obama tudná, hogy kiről lehet szó.

„Bibivel (Netanjahut így becézik) kapcsolatban az a jó, hogy fél háborúkat indítani. A rossz, hogy semmit sem hajlandó tenni, hogy elsimítsa az ellentéteket a palesztinokkal vagy a szunnita arab államokkal. Az egyetlen dolog, ami érdekli, hogy hatalmon maradjon. Ő nem egy Rabin, s nem egy Saron, és egész biztosan nem egy Begin. Nincs benne kurázsi” – fejtette ki a (még) névtelen illetékes.

Az írás szerzője szerint amerikai hivatalos személyek az elmúlt évek során „makacsnak”, „rövidlátónak”, „reakciósnak”, „tompának”, „hangoskodónak”, „nagyképűnek” és „aspergeresnek” (Asperger-szindrómásnak) írták le az izraeli vezetőt. Goldberg szerint a kétoldalú kapcsolatok a jövő heti félidős amerikai választások után tovább romolhatnak, és elérhetik a mindenre kiterjedő válság szintjét. A szerző szerint egy Iránnal kötendő nukleáris megállapodás további súrlódásokhoz vezethet.

A The Atlantic szerint egyébként Benjámin Netanjahu „leírta” az Obama-kormányt, és közvetlenül a kongresszussal szándékozik egyezkedni, ahol a jövő keddi választások után feltételezhetően a képviselőház után a szenátusban is a republikánusok kerülnek többségbe. Earnest, aki nem vitatta az általa nagy tiszteletben állónak minősített újságíró által publikált kifejezések hitelességét, kijelentette: a Fehér Házban nem történtek erőfeszítések annak megállapítására, hogy kik nyilatkozhattak így Goldbergnek.

John Boehner, a képviselőház elnöke sürgette, hogy az elnök „tegyen rendet a háza táján”, és ítélje el a kijelentést. Az incidens kiváltotta más republikánus politikusok és zsidó vezetők bírálatát is.

Kongresszusi források szerint az elnöki hivatal több, a kétoldalú kapcsolatokban jártas politikusnak is jelezte: a sértő kijelentés nem a Fehér Háztól ered. Amerikai sajtóértesülések szerint ez azt jelentheti, hogy a forrás az amerikai külügyminisztérium lehetett.

Jen Psaki külügyi szóvivő szerint Barack Obama és John Kerry külügyminiszter nem tekinti „megfelelőnek és pontosnak” a cikkben használt nyelvezetet. A botrány bizonyosan azonnal terítékre kerül, amikor Susan Rice nemzetbiztonsági tanácsadó a kétoldalú rutintalálkozók keretében Washingtonban fogadja majd izraeli partnerét.

Obama és Netanjahu viszonya évek óta feszült. Az izraeli kormányfő többször is bírálta az amerikai elnököt az Iránnal és a palesztinokkal kapcsolatos politikája miatt. Az ellentétek a Gázai-övezet elleni izraeli katonai csapások idején és az izraeli–palesztin béketárgyalások nyomán éleződtek ki igazán, amikor Kerryt izraeli hivatalos személyek részéről számos támadás érte.