2024. május 5., vasárnap

München: az orosz kormányfő szerint megint hidegháború van

Münchenben továbbra is a szíriai válság megoldásán dolgozik a nemzetközi diplomácia

Az orosz és az amerikai külügyminiszter péntek hajnalba nyúló tárgyalása után megkezdődött az évi rendes nemzetközi biztonságpolitikai konferencia a bajor fővárosban. Ennek középpontjában is a szíriai polgárháború áll.

A szíriai békéltetést legutóbb 10 napja függesztette fel az ENSZ különmegbízottja, Staffan de Mistura Genfben, mert az ellenzék addig nem hajlandó tárgyalni senkivel, amíg nem hirdetnek tűzszünetet Szíriában.
Ezt Szergej Lavrov és John Kerry tető alá hozták a héten, de még nem tudni, hogy a megállapodást sikerül-e végrehajtani.
Az orosz kormányfő a müncheni biztonsági csúcson arról beszélt, hogy Oroszországnak nincsenek titkos céljai Szíriában. Nagyon sok orosz harcol ott a polgárháborúban, és Moszkva azért szállt be a hadműveletekbe, hogy ezek az orosz fegyveresek ne térhessenek haza, ne követhessenek el merényleteket – érvelt Dmitrij Medvegyev, aki azt is kifejtette, hogy szerinte Moszkva és Washington belecsúszott egy újabb hidegháborús korszakba, miközben az Európai Unió is kirekesztő politikát folytat Oroszországgal szemben.
Az orosz kormányfő azt is kijelentette, hogy ha Washingtonnak és térségbeli szövetségeseinek eszükbe jutna csapatokat küldeni Szíriába, azzal világháborút kockáztatnának.
A Nyugat azzal vádolja a szíriai rezsimmel szövetséges orosz hadsereget, hogy nem is a terrorizmus, hanem a szíriai lázadók ellen küzd Szíriában. Ahhoz kétség sem fér, hogy mióta Moszkva légicsapásokkal támogatja a rezsim és síita szövetségeseinek hadműveleteit, fordult a kocka a szíriai polgárháborúban.
A francia kormányfő, Manuel Walls szerint a szíriai békéltetés folytatásának alapvető feltétele, hogy véget érjen a civilek bombázása.
Az amerikai és az orosz külügyminiszter abban állapodtak meg pénteken hajnalban, hogy azonnal elindulnak a segélyszállítmányok az ostrom alatt álló, kiéheztetett szíriai városokba.
A hetek óta folyamatosan bombázott Aleppó tartományból civilek tízezrei menekülnének Törökországba, de Ankara lezárta a határt.