2024. május 6., hétfő

Egy rugalmasabb Európai Unióról szóló tervezetet dolgoz ki a német és a francia külügyminiszter

Egy rugalmasabb Európai Unióról szóló tervezetet kíván bemutatni a német és a francia külügyminiszter az Európai Unió alapító tagjainak szombaton - derült ki pénteken diplomáciai forrásokból, miután Nagy-Britannia az EU-ból való kilépésre (Brexit) szavazott.

Frank-Walter Steinmeier német külügyi tárcavezető a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak (FAS) úgy nyilatkozott, Európának most iránymutatásra van szüksége, Németország és Franciaország ezért pedig különösen felelősséggel tartozik.

Ennek fényében Steinmeier és francia kollégája, Jean-Marc Ayrault szombaton Berlinben közös tervezetet kíván terjeszteni az EU négy további alapító tagorszűgának - Belgium, Luxemburg, Hollandia és Olaszország - külügyminiszterei elé.

A dokumentumban egy olyan "rugalmas Európa" tervét vázolták fel a tárcavezetők, amely több teret adna azoknak a partnerországoknak, aki az integráció további lépéseit nem akarják vagy nem tudják véghezvinni.

"Németország és Franciaország sajnálattal veszi tudomásul, hogy a brit nép az EU-ból való kilépés mellett döntött" - idézte a tervezetet a FAS. A Brexitre tekintettel "közös kötelesség azon dolgozni, hogy hasonló fejlemény Európa más részein ne ismétlődhessen meg" - szögezte le a francia és a német külügyminiszter.
A két ország a tervezetben saját magát olyan "sorsközösségként" határozta meg, amely a kül- és belbiztonság terén, a menekültpolitika, a gazdasági növekedés és a foglalkoztatás területén is európai megoldásokat szorgalmaz.

A külügyminiszterek úgy vélték, a tanácstalanság és a tétlenség ugyanolyan keveset használ az EU-nak, mint az, ha egész egyszerűen napirendre tér az európai közösség a történtek felett.
Steinmeier a ZDF német állami televíziónak adott interjújában azt rótta fel a brit kormánynak, hogy könnyelműen eljátszotta EU-tagságát. Emlékeztetett arra, hogy a referendum a David Cameron pénteken visszalépett brit konzervatív miniszterelnök pártján belüli vitákra vezethető vissza. "A kabinet Európa sorsával játszott és veszített" - mutatott rá Steinmeier.

A német külügyminiszter nem számol az EU-n belüli esetleges láncreakcióval. "Nem ismerek olyan európai államot, amely ezt az utat járná be" - mondta.

Steinmeier arra figyelmeztetett, hogy az európai közösségnek "sem hisztériába és túlzott aktivizmusba, sem sokkos bénultságba nem szabad süllyednie". Úgy vélte, a referendum következményeként az EU-nak intenzívebben kellene foglalkoznia a biztonságpolitikával, a menekült- és bevándorlási politikával, valamint a foglalkoztatási és gazdaságpolitikával.